Anasayfa
27 Aralık 2017 ( 1349 izlenme )
Reklamlar

15 Temmuz'da başı kesilerek öldürülen askeri okul öğrencisinin avukatı ve ablası konuştu

15 Temmuz'da başı kesilerek öldürülen askeri okul öğrencisinin avukatı; savcılığın, 'yapılacak bir şey yok, bizim başımızı yakmayın' dediğini iddia etti. Ablası ise Mehtap Tekin, T“Hakkınızı yargıda arayacaksınız dediler yargı kapısını da yüzümüze kapattılar" dedi


RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Avukat Kübra Aydın, 15 Temmuz'da başı kesilerek öldürülen askeri okul öğrencileriyle ilgili savcılıkla yaptıkları görüşmede, savcıların kendisine, "Bizim başımızı yakmayın. Yapabileceğimiz bir şey yok" dediğini belirtti.

Bakanlar Kurulu'nun 4 Aralık'taki toplantısında alınan kararla, geçen hafta sonu yayımlanan 695 ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) yer alan hükümle, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine direnen sivillere cezai sorumsuzluk getirdi.

Muhalefet partilerinin yoğun tepkilerine neden olan cezai sorumsuzluk maddesi, ucu açık bir madde olduğu için, 'iç savaş hazırlığı' eleştirilerini de beraberinde getirdi. 'İç savaş hazırlığı' eleştirisine neden olan maddede, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi ve sonrasındaki eylemlere müdahale eden sivillerin cezai sorumluluğu kaldırıldı.

15 Temmuz darbe girişiminde, darbeci subaylar tarafından İstanbul'da ana arterlerin ve köprülerin trafiğe kapatılması için eğitim aldıkları bölgelerden çıkartılan askeri okul öğrencilerinden bazıları, kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürülmüştü.

'TC KİMLİK NUMARALARINA KADAR TESPİT ETTİK'

Darbe girişiminde öldürülen askeri okul öğrencilerinden Murat Tekin, Ragıp Enes Katran da dahil olmak üzere 48 askeri okul öğrencisinin ailesinin avukatı Kübra Aydın, Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk oldu.

Askeri okul öğrencilerinin öldürülmesine ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını belirten Aydın, "TC kimlik numarasına kadar tespit ettiğimiz kişiler var. Linç edilerek öldürüldüler. Kesici delici aletlerle boğazları kesiliyor. Adli Tıp raporunda detayları mevcut. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Savcılar çatışma anında öldülerse bizim yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar" dedi.

Avukat Aydın, görüştüğü savcıların, "Bizim başımızı yakmayın avukat hanım" dediklerini de belirterek, "Ortada bir hukuksuzluk var ve buna müdahale ettiklerinde başlarının yanacağını düşünüyorlar" diye konuştu.

BEN ŞEHİT OLURSAM 'DİK DUR!' DİYEN KARDEŞİM İÇİN YILMAYACAĞIM

KHK’da tartışma yaratan  maddeye 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü üzerinde öldürülen Hava Harp Okulu öğrencisi Murat Tekin’in ablası Mehtap Tekin tepki gösterdi. Mehtap Tekin, Twitter’da “Hakkınızı yargıda arayacaksınız dediler yargı kapısını da yüzümüze kapattılar son umudumuzu elimizden aldılar ama ben şehit olursam dik dur diyen kardeşim için yılmayacağım! Yetkililere sesleniyorum haini askeri öğrenci ve erlerde aramayın bize yargı yolu açın katilleri yargılayın” mesajıyla bir video paylaştı. KHK ile yargı yolunun kapandığını belirten Mehtap Tekin, kendilerinin sık sık hedef alındığını ifade edip kardeşinin “katledildiğini” bir kez daha söyledi.

Yurt gazetesi 


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Arif Sağ'dan şaşırtan itiraf: Halkıma ihanet ettim '13 yaşındaki çocuğa t.ca.üz edip, hamile bıraktı' denilerek öldürüldü... Adi Tıp'tan gele rapor şoke etti . 16-17 Ağustos'ta Paralar Yatacak! ÖZKÖK: SERBEST KALIRLARSA DOLAR KAÇA İNER?