Anasayfa
10 Aralık 2017 ( 2442 izlenme )
Reklamlar

Aile Bakanı cinsel saldırılarda sorumluluğu çocuklara attı!

Aile Bakanı Kaya, çocuk istismarının önüne geçemediklerini, cinsel saldırıları çocuklara mahremiyet eğitimi vererek çözeceklerini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, çocuk istismarını çocuklara 'mahremiyet' eğitimi vererek çözmeyi hedeflediklerini söyledi. Çocuklara yönelik cinsel suçları önleme konusunda Türkiye’deki yasaların yeterli olduğunu savunan Kaya, uygulamada eksiklikler olduğunu söyleyerek çocuklara mahremiyet eğitimi vermeyi planladıklarını, böylece çocukların kendilerini koruyabileceğini savundu.

CNN Türk’te katıldığı bir programda konuşan Kaya, çocuklara yönelik istismarın önlenmesi konusunda skandal bir projeden bahsetti. Kadına yönelik şiddeti ve çocuklara yönelik cinsel suçları önleme konusunda Türkiye’de yürürlükte olan yasaların Avrupa ülkeleri ortalamasından daha iyi olduğunu savunan Kaya, uygulamada sorunlar yaşandığını ileri sürdü. Hakim, savcı, kolluk kuvvetlerinin yasalara uygun davranmadığını söyleyen Kaya’nın önerisi ise “eğitim” oldu. 

Bu konuda da yürürlükteki yasaların AB ortalamalarının üzerinde olduğunu savunan Kaya, “Ama hukuki yaptırımla bunun üstesinden gelemiyoruz maalesef. Farkındalık oluşturacağız, çocuklarımızı koruyacağız ve eğitim vereceğiz” dedi. Çocuklara ‘mahremiyet eğitimi’ verileceğini açıklayan Bakan Kaya, mahremiyet eğitimin müfredata girmesi için çalıştıklarını söyledi:


“Çocuklar kendisini korumayı öğrenecek, çünkü biliyorsunuz artık kız çocuğuna da erkek çocuğuna da taciz olaylarını sıklıkla duyuyoruz. Çocuk kendi bedenini korumayı öğrenecek, bir yabancıya bedenini dokundurmayacak, onun izni olmadan bedenine dokunmasına izin vermeyecek. Bununla ilgili çalışıyoruz. Bunun yolu eğitimden geçer.”  ABC

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

F-35 savaş uçaklarında büyük kriz GERDEK GECESİ EŞİNE ‘BAKİRE DEĞİLİM’ DEYİNCE… ORTAYA ÇIKAN İĞRENÇLİK…! Ece Uslu'nun Son Hali Görenleri Mest Etti BEKLENEN HABER GELDİ