Anasayfa
28 Aralık 2017 ( 757 izlenme )
Reklamlar

AKP'li belediyenin 'ihale hilesi' deşifre oldu!

AKP'li Arnavutköy Belediyesi ihalelerinin önemli bir kısmının, belediye iştiraki ARAŞ A.Ş. üzerinden sonuçlandırıldığı, bu yolla da şeffaflık ve rekabet şartlarının önünün kesildiği tespit edildi

Kapalı devre sistemiyle işleme konulan rant trafiğinin her iki ayağındaki isim ise ilçenin AKP'li Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı ve kurmayları. Başkan yardımcıları Yavuz Fırat, Osman Akkaya, Kemal Aygenli, Turgut Baran, ve M. Hakan Şişman’dan oluşan ekip, bir yandan belediyeyi yönetirken diger yandanda ARAS A.Ş.nin yönetiminde yer alıyor. Ekipte dikkat çeken bir başka isim de ilçenin AKP eski yöneticisi Zeki Koç.

103 İHALEYLE 117 MİLYON TL

Arnavutköy’deki ihaleleri mercek altına alan Gazete Damga, Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın, belediye hizmet alımlarının birçoğunun yönetim kurulu başkanlığı yaptığı ARAŞ A.Ş.’ye gitmesi için ihalelerde örtülü olarak inisiyatif kullandığını ortaya çıkardı. Baltacı, aynı zamanda yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği belediye iştiraki ARAŞ A.Ş. eliyle, personel hizmeti, yemek, temini, araç kiralama ve organizasyon etkinliği gibi değişik kategorilerdeki 117 milyon TL’lik ihale pastasının rotasını başkanlık yaptığı firmaya çevirdi. İhalelerdeki yaklaşık maliyeti ihale öncesinden bilen Baltacı ve ekibinin, ihale aşamasında verdiği tekliflerin altında fiyat verme imkanı olmadığı için de rekabet şartları ihlal edildi.

4 BİN TL AZ 5 BİN TL OLSUN

Gazete Damga'dan Cengiz Alçayır'ın haberine göre;  Belediye Başkanı Haşim Baltacı, belediyedeki 5 başkan yardımcısını da belediye şirketinin yönetim kuruluna dahil ederek işleri daha da kolaylaştırdı. Belediye şirketi, kazandığı 103 ihaleyle şirket kasasına milyonlarca doları aktarırken, şirketin, doğrudan temin yoluyla elde edilen kazancı ise şimdilik sır. Başkan Baltacı, şirket yönetiminde yer alan başkan yardımcılarına “Huzur hakkı” başlığı altında aylık 2 bin 500 TL ödenmesinin yolunu açarken, kendisine ödenen 4 bin TL'yi de az bularak bin lira artışla bu rakamı 5 bin TL olarak belirledi.

ARAŞ A.Ş. KAPALI KUTU GİBİ

Yasa gereği, belediye iştiraki firmalar Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) tabi olduğundan dolayı, meclis üyelerinin denetim hakkı bulunmuyor. O nedenle de belediye şirketinde ne olup bittiğini yönetim kurulundan başkasının bilmesi de mümkün değil. Gelişmelerden rahatsızlık uyduklarını belirten Anavutköy MHP İlçe Başkanı Yüksel Emir ise Ocak ayı belediye meclis toplantısında ARAŞ A.Ş. ile ilgili soru önergesi verecekleri kaydederek, "Ne olup bittiğini biz de bilmiyoruz” diye konuştu.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/akpli-belediyenin-ihale-hilesi-desifre-oldu-h67434.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2019'da Açlıkla Karşı Karşıya Geleceğiz' Sarhoş Adam ve Karısı DİKKAT!..METEOROLOJİDEN İSTANBUL İÇİN UYARI! İngiliz Generalden Şaşırtan Açıklama..!