Anasayfa
12 Ağustos 2018 ( 2765 izlenme )
Reklamlar

ALMANYA ACI KONUŞTU!.

Bankaları sattılar... borsayı sattılar... sigorta şirketlerine bir bakın, çoğu yabancı... fabrikaları sattılar... ithalatı teşvik ettiler... üstüne de borç aldılar... Köprü yaptılar ama parasını bize ödetiyorlar!.. Hastane yaptılar ama parasını bize ödetiyorlar!.. Havalimanı yaptılar ama parasını ödeyen biz!.. YANİ? YANİ BU MESELE RAHİP BRUNSON'UN BOYUNU AŞAR !!!

Erdal sarı zeybek

haber
ALMANYA ACI KONUŞTU!..
Alman ekonomisi, Türk Lirası'nın hızlı değer kaybıyla bağlantılı olarak Türkiye'de ekonomik bir çöküşün de yaşanmasından endişe ediyor. "Türkiye ile çok sıkı bağlarımız var” diyen Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Dış Ticaret Direktörü Volker Treier, Türkiye'de faaliyet gösteren yaklaşık 6 bin 500 Alman şirketin birçoğunun, ülkedeki belirsizlikten etkilendiğini söyledi.

‘OLUMSUZ SONUÇLAR’

Reuters'a konuşan Treier, henüz Türkiye'den çekilen Alman işletme olmadığını ancak Almanya'dan Türkiye'ye ihracatta gerileme kaydedildiğini ve Alman şirketlerin Türkiye'de iş yapma konusunda da ilgilerini hızla yitirdiğini belirtti. Alman Dış Ticaret Odası Başkanı Holger Bingmann da, "Birçok işletme faaliyetlerini gözden geçiriyor” dedi.

‘DEVLET HARCAMALARIYLA BÜYÜME SORUNLU’

Türkiye'de yaşanan ekonomik güçlükleri yorumlayan Treier, devlet harcamalarıyla büyüme bazlı bir ekonomi politikasının izlendiği Türkiye'ye dair "Türkler barutlarını harcamış gibi görünüyorlar” ifadesini kullandı. 


Yüksek orandaki ticaret açığı ve enflasyon ile büyüyen borç sorunlarının zaman içinde birikerek yığıldığına dikkat çeken Treier, "Türkiye'de tutuklu bir rahip nedeniyle iki ülke arasında patlak veren kriz gibi aslında ufak bir kıvılcımla” dengenin tamamen bozulduğunu belirtti. "Türkiye Merkez Bankası'nın bağımsızlığını sorgulamak büyük bir hataydı” diyen DIHK Dış Ticaret Direktörü, daha da kötü sonuçların engellenmesi için tüm bunların düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

ALMAN ŞİRKETLERİN TÜRKİYE'YE İLGİSİ AZALIYOR

Alman ihracatçıların, başta Türk Lirası'nın değer kaybı olmak üzere güncel sorunları yakından hissettiği ve bunun da giderek artacağı uyarısında bulunan Treier, Almanya'nın Türkiye'ye yaptığı ihracatın Haziran'da bir önceki aya oranla yüzde 6 gerilediğini, ikinci çeyrekteki ihracatın da ilk çeyreğin altında gerçekleştiğini söyledi. Ancak Türkiye'de faaliyet gösteren Alman şirketlerin, olumsuz gelişmelerden nispeten daha az etkilendiğine dikkat çeken DIHK Dış Ticaret Direktörü, "iki ülke arasında siyasi ilişkilerin gerildiği son dönemde, bu işletmelere ülkede kalmaları için iyi davranıldığını” belirtti.

'YATIRIMLARDA TEDİRGİNLİK VAR'

Buna karşın Türkiye'de iş yapmaya başlayan Alman şirketlerin sayısı giderek azalıyor. Treier, Alman Dış Ticaret Odası verilerine göre özellikle orta ölçekli Alman işletmelerin Türkiye'de partner geliştirme ve iş yapacak yer arayışı çalışmalarının, iki sene içinde yarıya indiğini belirtti. Alman Dış Ticaret Odası Başkanı Bingmann, Türkiye'deki koşullar nedeniyle yatırım konusunda çekingen davranan Alman yatırımcıların, Türk Lirası'ndaki hızlı düşüş nedeniyle daha da tedirgin olduğuna dikkat çekti.

Almanya, Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülke konumunda. En fazla ithalat yaptığı ülkeler listesinde de üçüncü sırada bulunuyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 38 milyar euro. DIHK Dış Ticaret Direktörü Treier'in verdiği bilgilere göre, Alman şirketler Türkiye'de 120 binden fazla kişiyi istihdam ediyor ve bu şirketlerin ülkedeki yatırımları yaklaşık 10 milyar euro.

Kaynak: DW Türkçe

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karısının Kıyafetlerini Giyip Öyle Birşey Yaptı Ki... Yuh Artık ! Büyük iddia: Erdoğan'dan sonra ülkeyi o yönetecekmiş! Akıl almaz vurgun: 500 TIR dolusu büyükbaş hayvanla... İnternetten tanıştığı kadınlara iğrenç tuzak! 'Tecavüzü alışkanlık haline getirmiş'