Anasayfa
26 Kasım 2018 ( 57 izlenme )
Reklamlar

Anketlerden çıkan bir karar vardır!

MHP lideri Devlet Bahçeli, 23 Ekim’de yaptığı "Yerel seçimde ittifak yok" açıklamasından bir ay sonra Saray’da Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından ‘yerel seçimlere ittifak olarak girme’ kararı alındı. Kararda, ‘ittifak yok’ açıklamasından sonra AKP’nin yaptırdığı anketlerde çıkan sonuçlar etkili oldu.

 
Toplumsal Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saray’da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelerek yerel seçimlerde daha önce bittiği açıklanan ittifakı yeniden ele aldı. 23 Ekim’de ise Bahçeli, grup toplantısında yerel seçimlerde ittifak olmayacağını ifade ederek, “kendi yolumuzu çizeceğiz” demişti. Erdoğan ise, bu sözlere, “herkes kendi yoluna” şeklinde karşılık vermişti.

ANKETLER ETKİLEDİ

Yerel seçimlerde ittifakın bitmesine karşın, “Cumhur İttifakı”nı canlandırmak için kolları sıvayan Erdoğan ve Bahçeli, yerel seçimlerde de ittifakın formülünü aramak için görüştü. İki lider bu konuyu ele almak üzere daha önce olduğu gibi yeniden bazı isimleri görevlendirecek. Çalışmaların ardından genel başkanlara rapor sunulacak. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile MHP Genel Başkan yardımcısı Sadir Durmaz görüşmeleri sürdürecek.

Yerel seçimde ittifakın yeniden gündeme gelmesinde hem CHP-İYİ Parti arasındaki ittifak süreci hem de aralarında İstanbul ve Ankara’nın da olduğu bir çok ilde ittifak olmaması halinde AKP’nin kaybedeceğini gösteren anketler etkili oldu.

ZORUNLU İTTİFAK

Yerel seçimlerde AKP’nin MHP ile aday pazarlığına gitmek istemesi ve Erdoğan’ın “Bizim aday göstermemek gibi bir durumumuz söz konusu olamaz. 81 ilde aday göstereceğiz” açıklaması ile sona eren yerel seçim ittifakı, büyük şehirlerin kaybedilmesi korkusu ile yeniden canlandırıldı.

“OLUMLU NOKTADAYIZ”

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de görüşmeye ilişkin, “Önemli verimli bir görüşme yapıldı. Çalışmalar neticesinde yerel seçimlere dönük ittifak ile ilgili çerçeve ortaya çıkacak. Çalışmaların genel başkanlara sunulması ile iki lider tekrar bir araya gelecek. Detayları paylaşacak durumda değilim belli bir çerçeve var. Belli bir model var. Genel Başkan yardımcılarına talimat verildi. Kendi aralarında konuşacaklar. Daha sonra çalışmalar liderlere sunulduğunda bu çerçeveyi sizinle paylaşacağız. Çok olumlu bir aşamadayız. Daha olumlu bir noktaya gideceğimizi ifade edebilirim. Bugün yeni bir durumdayız. Cumhur ittifakının yerel seçimle ilgili olarak işbirliği arayışı ile ilgili son derece olumlu, memnuniyet verici bir noktadayız” dedi.

Bir gazetecinin ittifakın kapsamına ilişkin sorusu üzerine Çelik, “Detayları paylaşabilecek durumda değilim şu anda. Belli bir çerçeve, kuşkusuz belli bir model var. Genel başkan yardımcılarına talimat verildi. Bizden Sayın Özhaseki, karşıdan da değerli bir arkadaşımız bir araya geldiklerinde bunu, detayını kendi aralarında konuşacaklar” yanıtını verdi.

“İTTİFAKSIZ AKP ZORLANACAK”

ORC Araştırma Şirketi sahibi Mehmet Murat Pösteki AKP-MHP arasındaki ittifak görüşmelerini değerlendirdi. Yerel seçim için son yaptıkları anket sonucuna göre MHP'nin oy oranını duyuran Pösteki, ittifak yapılacak büyükşehirleri açıkladı.

İttifaksız yerel seçimde özellikle AKP'nin zorlanacağını belirten Pösteki, MHP'nin ittfak görüşmelerindeki tavrını; İstanbul, Ankara ve İzmir'den birini kendi adaylarının, ikisini ise AKP adayının kazanması şeklinde belirlediğini iddia etti.

MHP'NİN OY ORANI: YÜZDE 17-18

Öte yandan Pösteki, yerel seçimler için yaptıkları son araştırma sonucuna göre, MHP'nin Türkiye genelindeki oy oranınının yüzde 17-18 olduğunu duyurdu.

Kişisel sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Pösteki, şu ifadelere yer verdi;

TRABZON, SAMSUN, URFA, GAZİANTEP VE KONYA'DA AK PARTİ!

Trabzon'da, Samsun'da, Urfa'da, Gaziantep'te, Konya'da v.s. yaşayan AKP'li seçmenlerin ittifak yapalım diye bir talebi var mı? Yok!

Peki neden?

Çünkü bu illerde yaşayan AKP'li seçmenler partilerinin kazanacağından eminler.

ADANA, MERSİN, MANİSA, BARTIN VE KARABÜK'TE MHP!

Adana'da, Mersin'de, Manisa'da, Bartın'da, Karabük' te yaşayan MHP'li seçmenlerin ittifak talebi var mı? Yok!

Çünkü bu illerde de MHP'li seçmenler kazanacaklarından eminler.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR'DE İTTİFAK!

O halde, AKP seçmeninin yerel seçimlere ittifak yaparak girilmesi talebi hangi illerden kaynaklanıyor?

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Balıkesir, Denizli, Antalya, Ordu v.s.

AKP seçmeni bu illerde ittifak olmadan zorlanılacağını görüyor.

MHP'nin, elinde bulunan belediyeleri ittifak yapmadan tekrar kazanacağından emin olan ülkücü seçmenler, İstanbul'da, Ankara'da ve İzmir'de bir kazanım elde etmeden, üstelik 3 büyükşehirde aday çıkarmadığında Türkiye geneli oy oranı 5 puan azalacakken, neden ittifak istesin?

MHPli seçmenler ülke çıkarları için 24 Haziran seçimlerinde cumhur ittifakını kayıtsız şartsız destekledi. Fakat MHP'li seçmenlere göre yerel seçim ittifakının karşılıklı kazanımlar elde edilerek yapılması gerekiyor.

2 BÜYÜKŞEHİR AKP'YE, 1 BÜYÜKŞEHİR MHP'YE

Sonuç olarak MHP'lilerin isteği 3 büyükşehrin biri MHP, ikisi AKP olacak şekilde bu 3 büyükşehirde cumhur ittifakının kazanması.ORC EKİM ANKETİ

7-13 Ekim tarihlerinde yapılan ankette katılımcılara “Mart 2019’daki yerel seçimlerde oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisidir?” diye soruldu.

Ankete yanıt verenlerin yüzde 32,4’ü AKP’ye oy verececeğini söyledi. Katılımcıların yüzde 23,9’u CHP’yi seçerken yüzde 15,7’si MHP’ye, yüzde 5,1’i HDP’ye, yüzde 2,4’ü de İYİ Parti’ye oy verecek sonucu çıkmıştı.

Kararsızların ya da adaya göre oy vereceklerin oranı yüzde 19,6’yı bulurken ‘diğer’ yüzde 0,9 çıktı.

MART 2019'DA YAPILACAK OLAN YEREL SECİMLERDE OY VERMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ PARTİ HANGİSİDİR? (TÜRKİYE GENELİ)

AKP %32,4

CHP %23,9

MHP %15,7

HDP %5,1

İYİ PARTİ %2,4

DİĞER %0,9

ADAYA BAĞLI/KARARSIZ %19,6KASIM AYI ORANLARI

ORC’nin 01 - 09 Kasım 2018 tarihleri arasında 5 Büyükşehir’de yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirdiği araştırmadan çıkan sonuçlarda da, AKP’nin muhalefetin ittifakı halinde bu şehirleri kaybedebileceği sonucu çıkmıştı.

OPTİMAR: FARK KAPANIYOR, İTTİFAK İKİ TARAFA DA KAZANDIRIR

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Taşdemir, Ağustos sonu, Eylül başında 1787 kişiyle yüz yüze yaptırdıkları araştırmayı Star'dan Fadime Özkan'a şu şekilde açıklamıştı.

İstanbul'da önceki yerel seçimde CHP ile arada büyük fark olmamakla birlikte muhtemel ve uzun süreli ittifak yaptıkları HDP de dikkate alındığında belli ölçüde risk var gibi. Hala alabilecek durumda AKP ama aday önemli. Alamaz ise 16 Nisan ve 24 Haziran seçimlerindeki oyların geriye gitme algısı pekişir ve psikolojik etkisi itibariyle yükseliş trendi durmuş, yüzde 40'lara sıkışmış bir AKP algısı kalır. Cumhur ittifakının başlangıcında ve halk oylamasında olduğu gibi ittifakın başlangıcı ile ilgili ilk eylem ve söz Bahçeli'den çıktı. Bahçeli vermeden almak mümkün olmayacağı için jest yapmıştır. Buradaki hesap iki tarafın da kazanabileceği bir hesaptır. Tabanda zaten yapılacağı düşünülen bir ittifakı belli ölçüde şekillendirmek ve partisinin gücünü korumaktır''.

ANDY-AR: AKP 3 BÜYÜK ŞEHRİ KAYBEDEBİLİR

AKP'ye olan yakınlığı ile bilinen Andy-Ar Araştırma Şirketi'nin sahibi Faruk Acar, ekim ayı sonunda verdiği bir demeçte AKP’nin MHP desteği olmadığı takdirde 3 büyükşehri kaybetme potansiyeli taşıdığına dikkat çekmişti. Acar, "MHP desteği olmazsa AK Parti büyükşehirlerin bazılarını kaybetme potansiyeli taşıyabilir" demişti.

ERDOĞAN’IN GÖZÜNÜ KORKUTAN ANKET

Yerel seçim sürecine girilirken Mediar Araştırma, yaptığı saha çalışmasının sonuçlarını kasım ayı başında kamuoyu ile paylaştı.

Araştırmadan çarpıcı bölümler şöyle:

· Kamuoyunun yüzde 77.86’sı Türkiye’nin ekonomik bir kriz içinde olduğunu düşünüyor. Krizin en büyük gerekçesi olarak yanlış ekonomi yönetimi olduğunu savunanların oranı yüzde 57.89. Seçmenin yüzde 46.48'i kriz nedenleri arasında dış güçlerin müdahalesini görürken, araştırmaya katılanların yüzde 33.42’si ise ülke içindeki ekonomik güçlerin spekülasyonunu kriz gerekçesi olarak görüyor.

AKP SEÇMENİ DÖNÜYOR

· 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 17.88’i yerel seçimde tekrar AKP’ye oy vermeyeceğini söylüyor. CHP’li seçmenin yüzde 13.13’ü de yeni parti arayışına gireceğini belirtiyor. Seçmen sadakati bakımından siyasi partiler İyi Parti yüzde 87.30, CHP yüzde 86.87, HDP yüzde 86.41, MHP yüzde 82.47, AKP yüzde 82.12 şeklinde sıralanıyor.

İSTANBULLU MEMNUN DEĞİL

· İstanbulluların yüzde 72.03’ü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın ismini biliyor. Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarından memnun olanların oranı yüzde 37.12… Seçmenin yüzde 84.39’u ilçe belediye başkanının ismini biliyor. Seçmenin yüzde 39.37’si ilçe belediye başkanından memnun değil.

AKP YÜZDE 35'E DÜŞÜYOR

İstanbullular önümüzdeki pazar günü yerel seçim olsa hangi partinin adayını desteklersiniz sorusuna ise yüzde 35.46 oranında AKP diyor. İstanbulluların yüzde 25.26’sı CHP, yüzde 10.49’u HDP, yüzde 7.87’si MHP, yüzde 7.53’ü İyi Parti tercihi yapıyor. Seçmen ilk tercihi dışında bir partiyi seçmek zorunda kalırsa aday profili öne çıkıyor.

İTTİFAK OLUMLU KARŞILANIYOR

· Seçmenin yüzde 56.26’sı seçimlerde partilerin ittifak yapmasını olumlu buluyor. Seçmenin yüzde 41.45’i ittifak olması halinde AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nı, yüzde 24.97’si ise CHP ve İyi Parti’nin Millet İttifakını destekleyeceğini söylüyor. Hiçbirini desteklemeyeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 22.47.

MİLLİYETÇİ SEÇMEN AKP'DE

· Kendisini “Milliyetçi” olarak niteleyen seçmen, önümüzdeki Pazar günü yerel seçim olsa AKP’ye oy vereceğini belirtiyor. Milliyetçi seçmenlerden yüzde 38.83’ü AKP’ye, yüzde 25.99’u MHP’ye, yüzde 10.78’i İYİ Parti’ye, yüzde 5.86’sı CHP’ye, yüzde 2.06’sı da HDP’ye oy vereceğini söylüyor. Muhafazakarların yüzde 80.26’sı ise AKP’ye oy vereceğini belirtiyor. MHP’ye oy vereceğini söyleyen muhafazakarlar yüzde 3.16’da kalıyor.

ATATÜRKÇÜ SEÇMEN ‘CHP' DİYOR

· Kendisini Atatürkçü olarak niteleyen seçmenlerin yüzde 79.54’ü CHP’ye oy vereceğini söylüyor. İyi Parti’ye oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 4.43, AKP’ye yüzde 3.80, MHP’ye yüzde 1.90. Adaylara bağlı diyenlerin oranı ise yüzde 7.17… Eğitim durumlarına bakıldığında lisans ve lisansüstü seçmenler CHP’ye oy veriyor. Lise, ortaokul, ilkokul mezunu, okur yazar olan ve okur yazar olmayan seçmen de AKP’yi tercih ediyor.

ADİL GÜR: İTTİFAKIN BOZULMASI TARAFLARA ZARAR VERİR

A&G Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür ise, “2014'e nazaran daha çekişmeli bir seçim olacak” derken, Saray İttifakı'nın bozulmasının taraflara zarar vereceği uyarısında bulunmuştu.

Gür, “MHP ile ittifak olsa iyi olurdu bu her iki partiye de katkı sunardı. Çünkü taraflardan biri ittifak yok derken karşı tarafın ittifakı hala devam ediyorsa bunun sonuçları mutlaka olacaktır. “ demişti.

Metropoll anketine göre AKP düşüşte

Metropoll Araştırma Şirketi, ekim ayında yaptığı anketin sonuçlarını geçtiğimiz günlerde yayınladı. AKP - MHP ittifakının rafa kaldırılması öncesi yapılan saha çalışmasında AKP’nin 24 Haziran seçimlerine göre bir miktar oy kaybettiği, CHP’nin ise oy oranını yükselttiği görüldü.

Ankete göre "Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz" sorusuna katılımcıların yüzde 34.1'i 'AKP' yanıtını veriyor.

AKP'yi yüzde 21.3 ile CHP, yüzde 10.3 ile MHP, yüzde 8.3 ile HDP ve yüzde 7.7 ile İYİ Parti takip ediyor.

Oranı yüzde 21.1 olarak belirlenen kararsızların dağıtılması sonrası ise tablo şöyle belirleniyor:

— AKP yüzde 41, CHP yüzde 25, MHP yüzde 12, HDP yüzde 10, İYİ Parti yüzde 9.PİAR: İSTANBUL’DA YARIŞ BAŞ BAŞA

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesi Piar Araştırma, seçimlere ilişkin ilk anket sonuçlarını geçtiğimiz hafta açıkladı. İstanbul, Ankara ve İzmir’i kapsayan araştırmada 24 bin 186 kişinin görüşleri alındı.

Ankete göre İstanbul’da AKP’nin oy oranı yüzde 32.8, CHP’nin oy oranı yüzde 32.6. HDP’nin oyu yüzde 5, İYİ Parti’nin oyu yüzde 4.5. Ankete katılanların yüzde 19’u ise kararsız.

İTTİFAK DENGELERİ DEĞİŞTİREBİLİR
Yerel seçimde ittifak kurulması halinde yurttaşların yüzde 41.3’ü CHP’nin başı çektiği, yüzde 37’si de AKP’nin başı çektiği ittifaka oy vereceklerini söyledi.AKP ANKARA'DA BİR ADIM ÖNDE
Ankara’da AKP’nin oy oranı yüzde 27.2. Bu oran CHP’de yüzde 25.7. Onu yüzde 10.1 ile MHP, yüzde 6.5 ile İYİ Parti izliyor. Ankete katılanların yüzde 26.4’ü ise kararsız.

ANKARA'DA İTTİFAK KURULURSA
Yerel seçimde ittifak kurulması halinde yurttaşların yüzde 37.8’ü CHP’nin başı çektiği, yüzde 35.3’ü de AKP’nin başı çektiği ittifaka oy vereceklerini söyledi. Kararsızların oranı ise yüzde 25.8.CHP İZMİR'DE RAHAT
İzmir’de CHP’nin oy oranı yüzde 39.6. Bu oran AKP’de yüzde 25.. Onu yüzde 8.2 ile İYİ Parti, yüzde 5.5 ile MHP, yüzde 3.9 ile HDP izliyor. Ankete katılanların yüzde 16.3’ü ise kararsız.

İZMİR'DE İTTİFAK KURULURSA
Yerel seçimde ittifak kurulması halinde yurttaşların yüzde 49’u CHP’nin başı çektiği, yüzde 29.8’i de AK Parti’nin başı çektiği ittifaka oy vereceklerini söyledi. Kararsızların oranı ise yüzde 20.1.

ANKETİN SONUCU
Anket verilerinde, AKP’nin oy kaybettiği, CHP’nin de oy kazandığı yorumuna yer verildi: “AK Parti en çok MHP ve İYİ Parti’ye karşı oy kaybediyor. Kısmen HDP’ye, çok az olarak da CHP’ye karşı kayıplar göze çarpıyor.”

Oy kayıplarının dağılımıyla ilgili yapılan yorum da şöyle:

“CHP, kısmen İYİ Parti ve MHP seçmenlerinden oy alıyor. Bu sebeple AKP oy kaybederken diğer tüm partiler oylarını artıracak gibi görünüyor. AKP’nin yaşadığı kayıptan aslan payını MHP ve İYİ Parti alıyor. Yerel seçimlerde ise hem AKP hem de diğer partilerden uzaklaşan oylar CHP’de birleşecek gibi görünüyor.”

GEZİCİ’NİN DİKKAT ÇEKTİĞİ TEHLİKE

Gezici Araştırma Şirketi’nin kurucusu Murat Gezici AKP'nin İstanbul’u kazanmak için Kürt oylarına talip olacağını, MHP ile yol ayrılığının sadece yerelde ve tepede olduğuna dikkat çekmişti.

Murat Gezici son araştırmalarından bazı verileri de ilk kez paylaştı.

"Her beş seçmenden biri ben Kürt kökenliyim diyor. Yani yüzde 20 demek bu, ve bu seçmenin en yoğun yaşadığı yer de İstanbul. İstanbul'da seçimin belirleyicisi Kürt seçmen olacak ve Kürt seçmenler ekonomik krizi diğer gruplara göre daha ağır hissediyor" diyen Murat Gezici şöyle devam etti:

"Ekonomik sıkıntıların faturasını bu iktidara kesiyor. Türkiye genelinde 81 vilayetin hepsinde Ak Parti'nin oy oranı %40'ın altındadır. Konya, Kocaeli ve Kayseri gibi yerlerde bile AKP'nin oyu %40'ın altında. AKP bu sıkıntılı süreci görüyor ama en önemli 3 il var. İstanbul, Ankara ve İzmir. AKP buraları MHP ile ittifak ile alabileceğini görüyor ama Kürt seçmenleri de rahatsız ettiğini görüyor."

Gezici'ye göre AKP'nin içinden de MHP'ye karşı bir tavır gelişmeye başladı. Gezici, "Kürt seçmenin bir kısmının İyi Parti'ye bir kısmının da HDP'ye oy verdiğini görüyoruz. MHP ile ittifakın, Cumhur ittifakından sonra da devam etmesi AK Parti seçmenini de rahatsız ediyordu. MHP'nin ‘devletin başı' gibi bir görüntü vermesinden, ‘derin devlet' gibi görünmesinden de AK Parti tabanı rahatsızdı. Kanaat önderlerinde de var bu rahatsızlık" dedi.

Adi suçlara kısmen af konusunun Türk seçmeni için hassas bir konu olduğuna dikkat çeken Murat Gezici, hiçbir iktidarın uyuşturucu satıcılığı gibi suçlara af getirmeyi göze alamayacağını vurguladı. "Hükümet ve MHP de bir şekilde bu süreci danışıklı veya dövüşüklü ayrıldığı görüntüsü ile yönetti" dedi ve şöyle devam etti:

'TABANDA İTTİFAK SÜRÜYOR'

"Stratejik adım atabilecekler, ben hala gol atabileceklerini görüyorum. Çünkü AK Parti ve MHP beraber 81 ilden 70'ini alabilirler. Tabanda ittifak devam edecektir çünkü Ak Parti kendi başına üç büyük ilden hiçbirini alamaz, ama MHP ile birlikte hareket ederse, ki ben hala edeceğini düşünüyorum, İzmir dahil, Eskişehir dahil pek çok sürpriz ili kazanabilirler."

'YENİ NESİL AKP'YE OY VERMİYOR'
AKP'nin genç tabanında MHP'ye oy kayması olduğunu da vurgulayan Murat Gezici, "Ak Parti ile yetişen nesil Ak Parti'ye oy vermiyor. En büyük sorun nedir diye sorduğunuzda 3. Sırada Eğitim geliyor. Bu yüzyıldır böyle. Demek ki Ak Parti bunu çözememiş. Pekçok ilde İmam Hatipler boş kalıyor. Anadolu Liselerinden Üniversitelere giriş çok düşük. Bunun faturasını yeni nesil, eğitim alamama, işsiz kalmayı iktidara kesecek. Milliyetçi oylarda ciddi anlamda bir yükseliş var. Şehir merkezlerinde artıyor. Değerler üzerinde hassasiyet oluşursa, uzlaşı yaratılırsa muhalefet partileri de de ortak aday ve değer üzerinde hareket ederlerse, Kayseri gibi Mersin gibi birçok ili kazanma ihtimalleri var" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ŞOK AÇIKLAMA : BİZE DÜŞEN 81 MİLYONA GİTMEK AKP SÖZCÜSÜ ÇELİK'TEN ORTALIĞI BULANDIRAN AÇIKLAMA' Canlı yayında iğrenç itiraf! Tarsus’taki Gizemli Kazının Sırrı Nihayet Ortaya Çıktı!