Anasayfa
07 Kasım 2018 ( 131 izlenme )
Reklamlar

Atatürk masonları huzurundan nasıl kovdu?

Masonlar internet sitelerinde kendilerini şöyle tanımlandırırlar:

“Günümüzde masonluk, Rönesans ve Reform süreçlerini izleyen Aydınlanma Çağı’nda kurulmuş; akılcılık, bilimsellik ve insanlığın oluşumundan bu yana ortaya çıkarak, insanlığın gelişimine ve bilgi birikimlerine katkıda bulunmuş bir kültür ve fikir üstyapı kurumudur”

Onların bu tanımlanmalarına karşın Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kahramanı Yüce Atatürk, Masonlar hakkındaki düşüncelerini çok açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Dönemin Van Milletvekili İbrahim Arvas, hatıralarında Atatürk’ün Masonlara yaklaşımını şu şekilde ifade eder:

“Mustafa Kemal’in sevmediği iki zümre vardı. Birincisi dönmeler, ikincisi ise Masonlar... Bir gün Adliye eski vekili Mahmut Esat Bozkurt’u çağırdı. Kendisine Masonların taksimat, teşkilat, ahvalini bildirir bir kitap verdi. ‘Bunu güzelce mutalaa et, bir takrirle Halk Partisi grup başkanlığına ver, grupta bunlara şiddetli hücum yap ve grupça kapanmasına dalalet et. Senin de bu işte büyük şeref payın olacaktır’ dedi. Grup danışmanı Mahmut Esat Bozkurt, riyaset makamına bir takrir verdi ve takririnin okunmasını reisten rica etti. Hülasası şöyleydi:

‘Masonluk kökü dışarıda bir yahudi tarikatından başka birşey değildir, memleketimizde bunun ne işi vardır? Bunu da grup kararıyla kapatalım...’
Ertesi hafta Recep Peker geldi ve kürsüye çıkarak şu müjdeyi verdi: 

‘Arkadaşlar yarından itibaren Türkiye de Masonluk kalmamıştır ve bütün localar kapanmıştır...”

Salonda bir kıyamet koptu, alkışlar, bağırmalar ‘kahrolsun Yahudi uşakları’ sesleri tavanları çınlatıyordu. Şükrü Kaya ve arkadaşları sırra kadem basmışlardı. Grup dağıldıktan sonra Dr. Mim Kemal’i öne katarak meclisteki masonlar toplu olarak Reis-i Cumhur’a gitmişlerdi.

Mim Kemal, Reis-i Cumhur’a hitaben: ‘Efendimiz biz zaten maiyet-i devletindeyiz fakat siz Meşrik-i Azam’ımız olursanız, bir pervane gibi etrafınızda dönüp dolaşırız.’ demiş.

Reis-i Cumhur:  ‘peki bir şey soracağım, bana cevap veriniz de sonra... Siz Avrupa’da hangi locaya bağlısınız ve metbuunuzun ismi nedir?’

‘Biz Cenova’ya tabiyiz ve Reisimiz Barca Mişon cenaplarıdır’ demiş.

Bunun üzerine küplere binen Mustafa Kemal Paşa onlara hitaben:

‘Haydi defolun buradan, cehennem olun gidin. Yahudi uşakları! Benim milletim bana kahraman sıfatı verdi, ben sizin gibi bir çift Yahudiye uşak mı olacağım? Bu gece sabaha kadar Türkiye’deki bütün locaları kapatmadığınız takdirde, yarın teşkil edeceğim Divan-ı Harb-i Örfi’ye hepinizi verir ve astırırım. Haydi defolun karşımdan’ diyerek onları kovdu. Onlar da yıldırım telgraf ve telefonlarla vaziyeti İzmir, İstanbul ve Adana’ya bildirirler ve sabah olmadan hepsinin kapanma kararlarını getirip, henüz sofrasından kalkmayan Reis-i Cumhur’a verdiler ve derin bir nefes aldılar. Reis-i Cumhur Mustafa Kemal bu suretle bütün Mason localarını kapattı”

(İbrahim Arvas, Tarihi Hakikatlar s.71-72)
ERGUN POYRAZ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Fahişenin Son Sözleri “Or.spunun önde gideniymişim” Canım yanıyor benim FLAŞ FLAŞ..KILIÇDAROĞLU BOMBAYI PATLATTI ! YANDAŞ YAZAR ERDOĞAN'IN YENİ RAKİBİNİ AÇIKLADI: ÜSTELİK MUHALEFETTEN BİLE GÜÇLÜ ERDOĞAN'A AĞIR TEPKİ!.. "HADDİNİZİ AŞIYORSUNUZ