Anasayfa
09 Ekim 2018 ( 1195 izlenme )
Reklamlar

Bahçeli açıkladı!.. 'TÜRKİYE KİLİT'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "İttifakta siyasi kombin modelini hayata geçebiliriz. Yasal zemin olmadığından konuşarak siyasi kombin yapabiliriz" dedi.


'SİYASİ KOMBİN'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ittifak konusunda yeni açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "İttifakta siyasi kombin modelini hayata geçebiliriz. Yasal zemin olmadığından konuşarak siyasi kombin yapabiliriz." ifadelerini kullandı.

TDK'DA KARŞILIĞI YOK

Bahçeli'nin bu açıklaması sonrasında "siyasi kombin ne anlama geliyor" sorusu sorulmaya başlandı. Bahçeli'nin "kombin" kelimesi Türk Dil Kurumu'nun internet sayfasında aratıldığında "böyle bir sonuç bulunamadı" mesajı ekrana geliyor. İnternet üzerinde yapılan aramalarda "siyasi kombin" kelimesi ile ilgili herhangi bir sonuca ulaşılamıyor. 

KOMBİN YOK KOMBİNASYON VAR

TDK’da ‘kombinasyon’ birleştirme anlamına geliyor. 

Modacılarda ise ‘ Son dönemlerde moda dünyasında popüler hale gelen kombin kelimesi Fransızca kökenli kombinasyon kelimesinden türetilmiştir. Kombin kelime anlamı olarak farklı nesnelerin ve parçaların birbirlerini tamamlayarak bir bütün oluşturması anlamına gelmektedir. Kombin kelimesinin modadaki kullanımı ve anlamı ise, birbirinden farklı kıyafetlerin, aksesuarların bir araya getirilerek bir bütün elde edilmesine denmektedir.” Şeklinde kendine tanım bulmuş.

EKŞİ SÖZLÜK’TE GARİP TANIMLAR 

Ekşi sözlük'te ise "kombin" kelimesi ilgili yorumların yapıldığı görülüyor. Moda programlarında ve daha çok modacılar tarafından kullanıldığı belirtilen "kombin" kelimesiyle ilgili ekşi sözlük yazarlarının tanımlamaları dikkat çekiyor.

duck lee: "tiksindiğim uydurma bir kelime. her şeyi kısaltma merakından mı çıkmıştır nedir, ama duyduğum/gördüğüm anda tüylerim diken diken oluyor.

Ufukcel: "sanırım modacılardan başka kullanan yok bu kelimeyi. angutun biri çıkıp böyle bi kelime uydurmuş veya olanı kısaltmış ve milletin ağzına da sakız etmiş. uyarlama de, uydurma de, hiç olmadı illa. kullanacaksan kombinasyon de. de Allah de işte, bi şey de yeter ki. ama elbise kombinlemek, giysi kombini falan çok saçma ve zorlama şeyler."

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yavuz Bingöl: "Ben manav Mehmet Efendi değilim" BÜTÜN DÜNYADA SOL HASTA HASTALIKLI BÖLGENİN ALINMASI LAZIM Yurt Dışındaki Tuvaletleri Gördünüz Mü? Yook Artık Diyeceksiniz. Ceviz ağacının dibinde neden oturulmaz, hiç merak ettiniz mi? Erdoğan'ın Pazar Keyfi... DEMLEDİ ÇAYI... AÇTI VİDEOYU... SÜRPRİZZZ!..