Anasayfa
31 Ekim 2018 ( 479 izlenme )
Reklamlar

BAYKAL'DEN CHP'YE SERT UYARI :

Eski CHP lideri Antalya Milletvekili Deniz Baykal, “CHP kendisine çekidüzen verirse çok güzel gelişmeler olur” dedi. 

2017’nin ekiminde geçirdiği beyin kanaması nedeniyle halen tedavisi devam eden Deniz Baykal, Cumhuriyet’e demecinde hem CHP’de hem AKP’de sıkıntı olduğunu belirterek AKP’deki sıkıntının yapısal, CHP’dekinin ise yüzeysel olduğunu savundu.

‘CHP kendisine gelebilir’
Eski CHP liderinin partisi için söyledikleri ise şunlar:  “CHP’de zaman zaman görülebilen moral bozukluğu her an değiştirilebilir, kendisine gelebilir. Toparlanmış görüntüsü verildiğinde Türkiye gözünü diker partiye. CHP kendisine çekidüzen verirse çok güzel gelişmeler olur.”


Eski CHP Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal , hâlâ Türkiye’nin atardamarı olan “ Cumhuriyet damarı”nın toplumu ve ülkeyi beslediğini söyledi. CHP’de yaşanan sorunların yapay ve yüzeysel olduğunu, aşılabileceğini belirten Baykal, “AKP’de yaşanan sıkıntı yüzeysel değil, yapısal. Geçen 16 yıl onun temelini çürüttü, canlandırmak kolay değil” diye konuştu.

Tedavisi sürmekte olan Baykal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri ve yazarımız Işık Kansu, Vakıf Yönetim Kurulu üyemiz ve yazarımız Mustafa Balbay ile Ankara Temsilcimiz Sertaç Eş’i kabul etti.

Ziyaret sırasında güncel değerlendirmelerde bulunan Baykal, “ Cumhuriyet damarı, hâlâ Türkiye’nin atardamarı. Ülkemizi, toplumu besleyen hâlâ o. Türkiye’de karamsarlık, umutsuzluk, sıkıntı var. Hem CHP’de hem AKP’de. İyice bakınca görüyoruz ki sıkıntı CHP’de yüzeyseldir, yapaydır. Ama AKP’de yaşanan sıkıntı yüzeysel değil, yapay değil, yapısal. AKP’nin sorunları derinde. Son 16 yıl, onun temelini çürüttü. Canlandırmak kolay değil” değerlendirmesini yaptı.

Cumhuriyet gazetesi ve CHP için bir umutsuzluğun söz konusu olmadığına dikkat çeken Baykal, şunları söyledi: “Ben, mutlu, iyimser ve güvenli bakıyorum geleceğe. Karşımızdaki sıkıntı daha derin. İtimat kaybı, güven kaybı yaşıyor AKP. Millet büyük sıkıntı yaşarken vur patlasın çal oynasın bir durum var ortada. İflah olmaz bir sıkıntıdır bu. CHP’de zaman zaman görülebilen moral bozukluğu her an değiştirilebilir, kendisine gelebilir. Toparlanmış görüntüsü verildiğinde Türkiye gözünü diker partiye. CHP kendisine çeki düzen verirse çok güzel gelişmeler olur.”

‘Değeri ortaya çıktı’

Baykal Türkiye’nin çevresindeki; Irak ve Suriye’deki gelişmeleri de şöyle özetledi:
“Çevremizde yaşananlar Cumhuriyetkavramının ne kadar değerli olduğunun kanıtıdır. Cumhuriyet fikri, etnisite ve mezhep fikrini aşan bir olaydır. Cumhuriyet ile etnisite, mezhep yok artık. Irak ve Suriye bu atılımı yapamadı. Biz ise bir Cumhuriyet çadırı kurduk. Mezhep, din, etnisite ayrımı olmadan birlikteyiz. Herkes etnisite ya da mezhep tarif ederken, biz milli, siyasi bir kimlik tarif ediyoruz. Onların sonu ise, kan ve boğaz boğaza gelme. Her şeyi birlikte yapacağız; konuşarak, anlaşarak... İşte bu, bizi ulus devlete götürüyor. Bu durumu globalleşmeyle önlemeye çalıştılar, bugün o da patladı. Küreselleşmenin geldiği nokta ortada. Kendi kimliğimize sahip çıkarak dünya ile kucaklaşmak, yarışmak en iyisi. Hepimiz büyük Cumhuriyet çadırının içindeyiz. Etnisite, mezhep ayrımı yapmadan hep beraber buradayız. Bayrağımızı çekiyoruz.”


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Şampuana şeker ekleyin! Bakın ne işe yarıyor… Dikkat! Tuvalete Çıkarken Bunu Yaşıyorsanız, Doktora Görünmenizde Fayda Var Flaş sözler! "Aykut Kocaman hakkını helal etsin" Eşini ortağıyla yatakta basmıştı...