Anasayfa
11 Ağustos 2018 ( 68 izlenme )
Reklamlar

Beyaz Saray, Türkiye'ye yönelik yaptırıma öyle bir gerekçe sundu ki...

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'den alınan çelik ve alüminyumdaki vergileri iki katına çıkardıklarını duyurmasının ardından Beyaz Saray sözcüsü Lindsay Walters kararın gerekçesini açıkladı. Sözcü, Trump'ın talimatının ulusal güvenlik çerçevesinde geldiğini söyledi.


ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye'den çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergilerini iki katına çıkarma talimatı verdiğini Twitter’dan duyurmasının ardından, Beyaz Saray’dan da konuyla ilgili bir açıklama geldi.

GEREKÇE "ULUSAL GÜVENLİK" 

Beyaz Saray sözcüsü Lindsay Walters, Trump'ın Amerikan Ticaret Yasası'nın 232'inci maddesi uyarınca, yönetimine gümrük vergilerini iki katına çıkarmak için hazırlık yapma talimatı verdiğini açıkladı.

Sözcü, bu talimatın gerekçesinim ulusal güvenlik olduğunu söyledi. Walters, “232’inci madde çerçevesindeki vergiler, ihracat ürünleri ulusal güvenliğe zarar verme tehdidi oluşturan belirli ülkelerden ithalata uygulanır. Ticaret veya başka meselelerle ilgili müzakerelerden bağımsızdır”dedi.

NE OLMUŞTU? 

ABD Başkanı Donald Trump, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yeni ekonomi modeli açıklamasıyla eş zamanlı attığı tweet'te, "Para birimleri olan Türk Lirası bizim çok güçlü Dolarımız karşısında hızla değer kaybederken, biraz evvel, Türkiye'ye yönelik çelik ve alüminyum gümrük vergilerinin iki katına çıkarılması için talimat verdim! Alüminyum vergisi artık yüzde 20, çelik vergisi yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz şu an iyi değil!" demişti.
****
Erdoğan pankartı nedeniyle tutuklanan ODTÜ'lüler hakkında flaş gelişme
ODTÜ 2018 Diploma Töreni'nde taşıdıkları pankart yüzünden tutuklanan 4 öğrenci serbest bırakıldı.

ODTÜ 2018 Diploma Töreni'nde taşıdıkları pankartta yer alan karikatürden dolayı "Erdoğan'a hakaret" suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklanan 4 ODTÜ’lü serbest bırakıldı.

Gazete Yolculuk'un haberine göre 1 yıldan 4 yıla kadar hapis talebiyle yargılanan öğrenciler serbest bırakıldı.Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Davutoğlu ile ilgili flaş iddialar.. ASELSAN'ın Katar hamlesi çok konuşulacak! Altın Süt – ZERDEÇAL SÜT KARIŞIMI Karaciğeriniz yenilenecek, hazmınız kolaylaşacak ABDÜLLATİF ŞENER'DEN KRİTİK AÇIKLAMA!