Anasayfa
20 Aralık 2017 ( 9728 izlenme )
Reklamlar

Bir çok vatandaş bundan habersiz

Engelli ve başkalarının bakımına muhtaç olanlara SGK dışında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü de aylık bağlıyor. Bir çok kişinin bilmediği ek aylığı almak için bu durumdaki kişilerin form doldurup, raporla birlikte müracaat etmesi yeterli.
Bazı şartlar var yalnız aylığın alımı veya alımın devam etmesi için :

İşte bütün bilgiler

Posta’nın haberine göre, sağlık sorunu olanlardan sağlık kurulu raporu isteniyor. Bu belgeler ikamet edilen yerdeki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

HER KASIMDA YOKLAMA
Başvurular şahsen, posta yoluyla veya genel müdürlüğün internet sitesi (vgm.gov.tr) üzerinden yapılabiliyor. 2016 yılında muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık 583 lira ödeniyor. Aylık almaya başlayanlar her yıl Kasım’da bölge müdürlüklerine ‘yoklama belgesi’ vermek zorunda. Yoklama belgesini vermeyenlerin aylıkları dondurulur. Belge, üç ay içerisinde getirilirse aylıklar toptan ödenir.

EĞİTİM YARDIMI DA VAR
Ailelerinin maddi durumu yeterli olmayan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine eğitim yardımı da yapılıyor. Muhtaçlık aylığı alanlar ile kamunun koruması altına alınan veya burs alan öğrencilere bu yardım yapılmıyor. Başvurular, öğretim yılı kayıtlarının başladığı tarihten itibaren 1 ay içinde bölge müdürlüklerine yapılıyor. Başvuru için öğrenci belgesi ile istenilen formu doldurmak yeterli.
ŞARTLAR NE?
– Muhtaçlık aylığı için müracaat edecek kişinin sosyal güvencesi olmayacak.
– Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmayacak.
– Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olacak.
– Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı (ev, ticari taksi gibi) olmayacak.
– Geliri olanları ise aylık geliri 556 lirayı aşmayacak.
– Aynı aileden sadece bir kişiye aylık bağlanabiliyor

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HDP gözünü kayyımlara dikti! Türkiye şoka girecek.. Ankara ve İstanbul'a zehir yağıyor! KANSER ÇEŞİTLERİ-BELİRTİLERİ VE KORUNMA YÖNTEMLERİ Polis baba kızına yıllarca tecavüz etmiş!