Anasayfa
01 Mart 2018 ( 114 izlenme )
Reklamlar

Bu kez Rus eti ithal edilecek

Rusya Tarım Bakan Yardımcısı, Türkiye ile Rus etinin sevkiyatıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini ve önümüzdeki -2 ay içerisinde tamamlanabileceğini söyledi.


Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Beviale Moscow 2018 içecek fuarında basın mensuplarına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gromıko, "Çalışmalar aktif bir şekilde günbegün sürüyor. Bu teknik bir süreç. Türkiye ile görüşme sürecinden memnuniyet duyuyoruz, sonuca varmak için biraz daha zamana ihtiyaç var. Tüm et ürünleriyle ilgili görüşüyoruz.

'KIRMIZI ET, KAZ, ÖRDEK VE HİNDİ ETLERİNİ AYRI AYRI DEĞERLENDİRİYORUZ'

Kırmızı et ayrı görüşülüyor, ördek ve kaz eti için ayrı bir program düzenleniyor. 1.5-2 ay içerisinde görüşmeleri tamamlayabileceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

Daha önce Rusya Tarım Bakanlığı, Rus ve Türk yetkililerin Rus kaz, ördek ve hindi etinin Türk pazarına sevkiyat imkânlarını görüştüğünü, ayrıca Türk pazarına sığır ve koyun eti sağlamayı planlayan bazı Rus işletmelerin belgelendirmesinin son aşamada olduğunu açıklamıştı.

TARIMDANHABER

Arpacık soğanı bu yıl dip yaptı

Türkiye'nin önde gelen sebze üretim merkezlerinden Bursa'nın Yenişehir ilçesinde geçen yıl 7 liraya satılan arpacık soğanın kilogramı bu yıl 1 liraya düştü.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, 520 bin dönüm ekilebilir alanıyla Türkiye'nin önde gelen tarım merkezlerinden olan ilçelerinin Terziler, Eyerce, Köprühisar, Çelebi, Kızılhisar, Aydoğdu mahallelerinde arpacık soğan yetiştirildiğini söyledi.

Aktaş, ilçede geçen yıl 2 bin dönüm arazide arpacık soğan üretimi yapıldığını, ürünün 7 liraya kadar alıcı bulduğunu aktardı.

Arpacık soğan üreticilerinin bu yıl ürünlerini satamadığını anlatan Aktaş, şöyle konuştu:

"Geçen yıla göre bölgemizde üretim arttı. Burada bir plansız ekim söz konusu. Çiftçi geçen yıl 7 liraya kadar yükselen ürünü bu yıl çok fazla alanda ekti. Yaklaşık 3 bin dönüm arazide 300 ton gibi bir üretim oldu. Geçen yıl 200 ton civarında üretilmişti. Üretim fazla, talep az olunca fiyatlar dibe vurdu. Şu an arpacık soğanın kilogram fiyatı 1 liraya düştü. Ürüne müşteri bulunmuyor, depolarda bekliyor."

Aktaş, arpacık soğanın satılamamasında farklı nedenlerin de olduğunu belirterek, "Bazı bölgeler kuru soğan üretimini durdurdu. Bizim bölgemizdeki arpacığı alıp başka bölgelerde ekim yapan üreticiler farklı ürünlere yöneldi. Onlar ekim yapmayınca bizim arpacıklara talep olmadı. Yine bazı bölgelerde de kuru soğan destek alan ürünler arasından çıktı. Bundan dolayı ürün talep görmedi." ifadelerini kullandı.

"GEÇEN YILA GÖRE ÜRETİM ÇOK FAZLA"

Arpacık soğan üreticilerinden Terziler Mahallesi muhtarı Selami Ceylan da mahalledeki 250 hanenin yaklaşık 20 yıldır bu ürünü yetiştirdiğini söyledi.

Ceylan, bu yıl arpacık soğan üreticilerinin müşteri bulmakta zorlandığını dile getirerek, "Üreticiler bu ürüne yüklenince fazla üretim oldu. Şu an ürünlerimiz 1 liraya kadar düştü, alıcı bekliyoruz." diye konuştu.

TARIMDANHABERÖnerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TEHLİKE BÜYÜK! ASTROLOGLAR 2018'İN FALINA BAKTI FATİH ALTAYLI FENA OLDU Trump'tan Kaşıkçı açıklaması: Yılmaz Özdil sağlık sektöründe yaşanan rezaletleri yazdı...Ölüyü bile satmışlar...Mutlaka okuyun! Haluk Levent böyle isyan etti: Yemin ederim tımarhanedeyiz!