Anasayfa
03 Şubat 2018 ( 2124 izlenme )
Reklamlar

BU ÖYLE BİR İDDİA Kİ!.. DUYAN ŞOKTA!.

ZİRAAT ODASI: SEBZE TOHUMUNU 12.76 DOLARDAN SATMIŞ, 105.2 DOLARA GERİ ALMIŞIZ'

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, hükümetin tarım politikasını eleştirirken, sebze tohumundaki skandal bir uygulamanın altını çizdi.

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı;

"BU NASIL MİLLİ TARIM"

 ''Milli Tarım yılı ilan edilen 2017'de baklagillerde gümrükler sıfırlandı. Nohutu Kanada'dan, Arjantin ve Meksika'dan, mercimeği Arjantin ve Kanada'dan, kuru fasulyeyi ABD'den alıyoruz. Buğdayın anavatanıyız, buğday ithalatında yine rekor kırıyoruz. 1 milyar dolar üzerinde döviz ödemeye devam ediyoruz'' dedi.

Sertifikalı tohumun hastalıktan arındırılmış, kontrolleri yapılmış, verim analizlerinden geçmiş yüksek kaliteli tohum olduğunu, kullanılmasının hem kalite hem de verim artışı açısından güzel bir yöntem oluşturduğunu belirten Atalık, diğer yandan şunları söyledi:

'KÖYLÜLERİN ELİNDEKİ ANA BABA TOHUMLAR'

''Ama 2018 yılından itibaren sertifikalı tohum kullanmayan çiftçiye hiçbir tarımsal desteğin sunulmayacak olması biraz düşündürücü. Zira bütün tohumların üretimi ana baba tohumlardan geliyor. Ulus ötesi şirketlerin en kaliteli tohumları doğadaki yabani türlerin çaprazlanmalarından elde edilerek geliyor. 

Yerel tohum dediğimiz doğada, çiftçide, Türkiye'de kıyıda köşedeki köylerde köylülerin elinde kalmış yerel tohumların ana babalığını yapıyor.''

''Türkiye sebze tohumunda yüzde 60 oranında  yeterliliğini sağlamış vaziyette. Yüzde 40 gibi bir açığımız hala devam ediyor'' bilgisini veren Atalık, şöyle devam etti: 

'SEBZE TOHUMUNU 12.76 DOLARDAN SATMIŞ, 105.2 DOLARA GERİ ALMIŞIZ'

''Ancak tohum dış ticaretinde dışarıya sattığımız ve dışarıdan aldığımız tohumların özellikle dolar bazında oldukça enteresan değer durumları var. Sebze tohumları toptan dış ticaretimize baktığımızda, bir kilogram sebze tohumunu yurtdışına kaç dolardan satmışız, kaç dolardan almışız diye baktığımızda, 12.76 dolardan satmışız, 105.2 dolardan geri almışız. 

Yani aynı kilogramdaki sebze tohumu alışımız ve satışımız arasında tam 8 kat fazla para ödemişiz.''

Kaynak: Yeniçağ

●●●●●●●

FLAŞ!.. AKP'DEN GEMLİK'TE GERİ ADIM!..


“Başkan açıkladı: Gemlik taşınmayacak”

Deprem tehlikesi nedeniyle taşınacağı açıklanan Gemlik ile ilgili flaş bir açıklama geldi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz Gemlik'in taşınmayacağını yerinde dönüşeceğini belirtti.

Gemlik’in taşınmayacağını, yerinde dönüşeceğini açıklayan Refik Yılmaz,;

“TAŞINACAK OLSA NİYE YATIRIM YAPALIM”

“Gemlik taşınacak olsa 24 milyon liralık kapalı pazar yeri, Perşembe Pazarı, okullar, spor salonları gibi yatırımları neden yapalım? Alt yapı ve üst yapı yatırımlarını neden devam ettirelim? Gemlik merkezinde neden ruhsat verelim? AKP 2005 yılında iskeleden tamir ve tahliye işlemlerini yasaklamış, şehir içinde tırların dolaşmasını engellemiş bir parti iken, bu bölgelerin liman bölgesi olacağı nereden çıkıyor?” dedi. 

Yılmaz, “Gemlik bina bazlı yerinde dönüşecek” diye konuştu.

'BAŞKAN 5 YILDIR TAŞINMAYI SAVUNUYORDU'

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz yaklaşık 5 yıldır ilçenin taşınmasını savunuyordu. 107 bin nüfuslu Gemlik'in Belediye Başkanı Refik Yılmaz;

“BİNALAR TABUT GİBİ”

“Gemlik'in altı tamamen balçık zemine sahip. İnşaatlar deniz kumu ile yapıldığı için binalar tabut gibi. Merkezdeki Dr. Ziya Kaya, Eşref Dinçer, Hamidiye ve Osmaniye mahallelerinde yaşayan 50 bine yakın vatandaşımız büyük risk altında. Altı şiddetinde bir depremde binlerce kişiyi kaybedebiliriz. Yaklaşık 10 bin riskli konut var” demişti.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bu habere vahşet demek az kalır! 10 çocuk annesi 74 yaşındaki kadına tecavüz edip... Hastane dönüşü dehşeti yaşayan kadın, daha fazla dayanamayıp bayıldı ABD'de bomba iddia! Trump onu istiyor... Bu Tweet Sosyal Medyayı Karıştırdı!