Anasayfa
01 Mart 2018 ( 577 izlenme )
Reklamlar

BU TAVADA PİŞEN YEMEK ÖLDÜRÜYOR

Birçok evde kullanılan demir döküm tavalar her ne kadar sık kullanılan bir eşya olsa da bazı gıda ürünleri asla bu tavalarda pişirilmemelidir. İşte demir döküm tavalarda yapılmaması gereken yemekler…Yeni bir döküm tava aldığınızda asla pişirmemeniz gereken gıdalardan biri yumurtadır. Çünkü yumurta çok çabuk yanabilir ve tavada iz çıkmasına neden olabilir.

Demir döküm tavalarda pişirmesi en tehlike olan yiyecek domates sosudur. Bunun nedeni ise şu şekilde açıklanabilir:

Domates asit içeren bir sebzedir. Domates sosunu pişirmeye başladığınızda tavadaki metallerle domatesin içinde bulunan asit birbiri ile etkileşime girerler. Bu sizin zehirlenmenize neden olabilir. 

Bu tarz tavalar içlerine daha önce pişirdiğinizi yiyeceklerin kokularını hapsedebilirler. Bu nedenle bu tavaların içinde kokulardan çabuk etkilenen tatlılar pişirilmemelidir. 

Demir tavalar bazen yapışkan olabiliyorlar. Bu nedenle bu tavalarda hamsi gibi balıklar pişirilmelidir. 

Buzdolabından çıkardığınız köfte ya da tavuğu da direk olarak tavanın içine atmamak gerekir. Bunun yerine bu yiyecekleri oda sıcaklığında bekletin o şekilde tavada pişirmek gerekir. 

Sıcak yemeklerde demir döküm tavalara asla konulmamalıdır. Bu gibi yiyecekler tavanın paslanmasına neden olur. 

HABER7


ACİLEN MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNİN BEDENİNİZDE OLDUĞUNU GÖSTEREN EN BELİRGİN BELİRTİSİ

Ödemin özellikle kadınlarda görülen şikayetlerin başında geldiğini belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, magnezyum eksikliğinin de ödeme neden olduğunu söyledi.

Acilen Magnezyum eksikliğinin bedeninizde olduğunu gösteren en belirgin belirtisi


Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, ciddi hastalıkların da ödemin oluşmasında etkili olabileceğinin unutulmaması gerektiğini kaydetti. Ödemin, vücutta sıvı birikmesi olduğunu ve yaygın karşılaşılan bir sorun olduğunu belirten Enç, "Ödemi hücre içi sıvının hücre dışına çıkması ile doku aralarında ve cilt altında birikmesi olarak da tanımlayabiliriz. Ödem, daha çok bayanlarda görülüyor ve ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor. Böbrek ve karaciğer hastalıkları, kalp-damar sorunları, hormonal hastalıklar ödeme yol açabiliyor" dedi.


Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, regl dönemi, menopoz, fazla kilo, az su tüketimi, fazla karbonhidrat tüketimi, bol tuzlu diyet gibi durumların ödeme neden olabileceğini vurgulayarak, "Ayrıca magnezyum eksikliği/B6 vitamin eksikliği ve tansiyon dengesizliği de ödeme neden olabiliyor" açıklamasında bulundu.

Tüketilen su ve tuz miktarı önemli


Tüketilen su ve tuz miktarının şişme ve ödem oluşmasında çok önemli olduğunu kaydeden Enç, "Ödemin en erken belirtileri göz kapaklarında, el, ayak ve ayak bileklerinde şişme meydana gelmesidir. Ödem ile birlikte kilo artışı da tipik bir bulgudur. Ödemin tedavisi özellikle nedene yönelik olmalıdır. Eğer hastalığa bağlı bir ödem söz konusu değilse, ilaç kullanmadan bazı tedbirlerle ödemlerinizden kurtulabilirsiniz" ifadelerini kaydetti.


Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, ödemden kurtulmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:


"Hazır yiyecekler, et suyu tabletleri, turşular, konserveler tuz yönünden zengin besinlerdir. Bu sebeple bu besinlerin tüketimde dikkatli olunmalıdır. Yemeklerinizi pişirirken az tuz ile edin ve tuzdan çok baharat kullanın. Şeker tüketiminize dikkat edin. Çünkü şekerin sindirilmesinde çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar. Tüketilen şeker miktarının azalmasıyla ödem sorunu da azalacaktır. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa gün içinde ödem atımını hızlandıran biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı gibi bitkilerin çaylarından faydalanabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler vücuttun fazla suyu atmaya yardımcı olur. Ayrıca posa içeriği yüksek olan gıdalar da bağırsakların çalışmasını arttırdığı için ödemin atılmasında katkısı vardır. Probiyotik yoğurt veya kefir tüketmeniz de fayda var. Uykunun da ödem oluşumunda katkısı vardır.

Yetersiz yani az uyumak ödem sorununun ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Bu nedenle günde ortalama 7-8 saat uyumaya dikkat etmenizde fayda var. Karbonhidrat içeren besinler yerine kompleks karbonhidrat içeren besinler (tam tahıllı, kepekli, çavdarlı gibi) tüketmenizde yarar var. Su tüketiminin düzenli olması büyük önem taşır. Her gün düzenli olarak 2 -2,5 litre su tüketmelisiniz. Özellikle egzersiz yapıyorsanız mutlaka yanınızda su bulundurmalısınız. Fazla kilolarınız mevcutsa bir diyetisyen yardımıyla ideal kilonuza ulaşmalısınız."

İHA


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yeğenine t.cav.z eden imamdan pişkin savunma.! Ablasının kızına tecavüz eden imam kendisini mahkemede skandal ifadelerle savundu. Çok etkileyici mutlaka okuyun ... Alçaklar! Alçaklar.. Sağlığında yüzünü göstermediniz, ölüsünü nereye götürüyorsunuz?… AKP 3 BÜYÜKŞEHİRİ KAYBEDERSE TEK ADAM REJİMİ DEĞİŞİR' 3. Dünya Savaşı ne zaman çıkacak Türker Ertürk yazdı