Anasayfa
18 Eylül 2018 ( 4833 izlenme )
Reklamlar

Büyük Çöküş Başladı! Yüzlerce Şirket Konkordato İlan Etti

Gazeteci – Yazar Mert Taşçılar, ABD’nin Türkiye’ye yönelik başlattığı ekonomik savaşın ardından ülkede yaşanan ekonomik krizin gerçek yüzünü açıkladı. İşte haberin ayrıntıları;

Odatv yazarlarından Mert Taşçılar, Türkiye’deki ekonomik krize ilişkin önemli değerlendirmeler ve tespitlerde bulundu.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan Brunson krizinin ardından Türkiye'ye yönelik yaptırım kararları ülke ekonomisini felç etti. 

Dolar ve Euro zirve yaparken Türk Lirası değer kaybetti.Yazar Mert Taşçılar ise dev krize
ramak kaldığını belirterek, ekonomideki son durumu değerlendirdi.İşte Mert Taşçılar’ın o köşe yazısı:

Türkiye aylardır döviz kurlarında yaşanan dalgalanma nedeniyle ekonomik krizle boğuşuyor.

İthalata bağlı sektörler durma noktasına gelirken üretimde de yavaşlamalar yaşanıyor. Kağıt sektöründen inşaat sektörüne, inşaat sektöründen gıda sektörüne kadar onlarca firma birbiri ardında konkordato ilan ediyor.

Türkiye “konkordato” kelimesini kur krizinin ardından sık sık duymaya başladı.

Kendi kusuru olmaksızın mali durumu bozulmuş olan bir borçlunun alacaklıları ile yaptığı bir anlaşma anlamına gelen konkordato sonrasında şirketler, yeniden borçlanamıyorlar.

İflas anlaşması olarak da bilinen konkordato ilanlarında Odatv yeni detaylara ulaştı.Kur krizi başladığı günlerden bu yana yani yaklaşık 6 aydır yüzlerce şirket konkordato ilan etti. Bu şirketlerin çoğunluğu İstanbul ve Ankara merkezli olması dikkat çekiyor. Dikkat çeken bir diğer nokta ise konkordato ilan eden şirketlerin neredeyse tamamının inşaat sektöründe faaliyet göstermesi.

İnşaat sektörü AKP iktidarı boyunca Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak biliniyordu. İnşaat piyasasındaki durgunluk sonrasında birçok kampanya yapılmış olmasına karşılık satışlarda herhangi bir hareketlilik sağlanamamıştı.İnşaat şirketlerini ise gıda ve tekstil sektöründen firmalar takip ediyor. Konkordato ilan edenler arasında önemli şirketler bulunuyor.

LİSTEDE KİMLER VAR

Listede iflas anlaşması yapan şirketler arasında Ankara’daki bilinen birçok gökdeleni yapan Ankara İnşaat’ın olduğu görülüyor. Öte yandan gıda sektörünün tanınmış şirketlerinden Akhisar merkezli Keskinoğlu Tavukçuluk, Makro Market zincirleri de iflas anlaşması talebinde bulundu

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BİLİNMEYEN MENDERES GERÇEKLERİ FLAŞ!.. İŞTE ERDOĞAN'IN O ÜNLÜ MADALYASI... GERÇEK GÖRÜNTÜLER... SÖZCÜ YAZARI MHP'NİN ÇARKINI YAZDI BU YAZI YANDAŞ İDDİASIDIR DEVLET BAHÇELİNİN DERİN DEVLET İDDİALARINI YAZMIŞ YORUM SİZİN