Anasayfa
29 Ekim 2018 ( 82125 izlenme )
Reklamlar

Büyük Tuzağı BBC Yazdı

SON DAKİKA.. İstanbul'da korku dol anlar!Gündeme geldiği günden bu yana birçok tartışmaya konu olan İstanbul Yeni Havalimanı bugün açılıyor.

İhale 13 Mayıs 2013 tarihinde yapıldı. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan ihalede yeni havalimanının 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklif 22,152 milyar Euro oldu. KDV de eklendiğinde bu miktar 26.142 milyar Euro’ya ulaşıyor.

5.5 MİLYAR EURO BANKA KREDİSİ

İlk fazın finansmanı için Ekim 2015'te üçü kamu, üçüReklamlarözel olmak üzere altı yerel bankanın verdiği 4,5 milyar Euroluk paket tamamlandı. Birinci faz için konsorsiyumun da 1,5 milyar Euroluk özkaynak koyacağı açıklandı. Buna göre, ilk fazda toplam 6 milyar Euroluk bir harcama yapılacağı hesaplanıyordu. Ancak, bu yıl içerisinde projeyi gerçekleştiren İGA, ilk finansman paketini veren altı bankadan 1 milyar Euroluk ek kredi sağladı.

Finans sektöründen bir kaynak ise daha önce büyük altyapı projelerine katılan yabancı bankaların havalimanı yatırımından uzak durmayı tercih ettiğini ve bunun altında da hesaplamalarla ilgili sıkıntıların bulunduğunu söyledi.

YOLCU GARANTİSİ VERİLMİŞ

Konuyu BBC Türkçe'ye değerlendiren kaynak, "İhalenin daha teklif aşamasında verilen bedele baz alınan yolcu sayısı çok da gerçekçi bulunmadı. Kademeli olarak yapılacak olan projede ilk faz için önce 90, sonra 150 ve 2020'lerin sonunda tamamlandığında da 200 milyon yolcu geleceği düşünülüyor. Ancak genel olarak bu rakamların ne kadar gerçekçi olduğu büyük bir soru işareti" dedi.

HAZİNE GARANTİSİ VAR

2015'te sağlanan 4,5 milyar Euroluk finansman Türkiye'de sıfırdan yapılan bir altyapı projesine verilen en büyük kredi olma özelliği taşıyor. Ancak daha önceki büyük altyapı projelerinden farklı olarak üçüncü havalimanında Hazine garantisi bulunmuyor. Bununla birlikte DHMİ yolcu gelir garantisi verirken, sözleşmenin iptal olması veya beklenmedik bir durumun ortaya çıkması halinde borcu da üstlenmiş olacak.

YOLCU GELİR GARANTİSİ TOPLAMDA 6.3 MİLYAR EURO

Havalimanının yolcu kapasitesi ve kullanan yolcu sayısı, proje için DHMİ tarafından verilen garantiler açısından da önem taşıyor. DHMİ, bu proje için hem finansman hem de yolcu gelir garantisi verdi. İhale şartnamesine göre, DHMİ tarafından verilen yolcu gelir garantisi 12 yıl için toplamda 6,3 milyar Euro’ya ulaşıyor.

YOLCU SAYISI DÜŞERSE PARAYI DEVLET ÖDEYECEK

Airport Haber yazarı havacılık uzmanı Murat Herdem, mevcut yolcu rakamları baz alındığında İstanbul Yeni Havalimanı'nın yıllık gelirinin 400 milyon Euro civarında hesaplandığını söyledi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Herdem, "İlk birkaç yıl yolcu gelirleri kafa kafaya gibi olsa da ilerleyen yıllarda bir miktar devletin kasasından para çıkacağını söyleyebilirim. Çünkü devletin yolcu geliri tazminatı ödememesi için 12'nci yılın sonunda kabaca yolcu sayısının 130 milyona çıkması gerekiyor. O süreçte bir kriz yaşanır yolcu sayısı düşerse devlet bu açıdan zarara uğrayacaktır" dedi.

İŞYERLERİNİN KİRASI ŞİRKETE AİT

Ancak Herdem, devletin sadece yolcu gelir riskine garantör olmasının sözleşmenin "tartışılabilir bir yönü" olduğunu söyledi. Herdem, "Tabi devletin yolcu geliri dışında havalimanı otoparkı, Duty Free, ticari alan kiraları ve hava tarafı yönetim gelirleri gibi çok ciddi gelir kalemlerinden pay almayacak olması ve sadece yolcu gelir riskine garantör olması sözleşmenin tartışılabilir bir yönü olarak öne çıkıyor" dedi.

OTEL OFİS AVM KİRALARINI DA ŞİRKET ALACAK

İstanbul Yeni Havalimanı'nın içinde terminal, pist ve bunlarla bağlantılı otopark gibi havacılık için gerekli tesislerin yanı sıra Airport City adı verilen bir bölümün de yer alması planlanıyor. İGA'nın web sitesinde yer alan bilgiye göre, bu bölümde "oteller, ofisler, alışveriş merkezi ve sosyal yaşam alanları, hastaneler, camiler, okullar ve fuar alanlarının" yer alması öngörülüyor.

Burası da tamamlandığında buradaki dükkan, işyeri ve otel gibi tesisleri kiralama ve kira gelirini alma hakkı da İGA'da olacak.

Kaynak: BBC Türkçe

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İSTANBUL'DA HANGİ PARTİ YÜZDE KAÇ OY ALIYOR? ERDOĞAN’IN OYUN PLANI BOZULDU!.. Dünyada en çok görülen hastalıklar arasında. Kurtuluşu yok denilse de bir formülü var Orgazmın Şiddetini Artırmak İçin Kişinin Kendini Boğarak Nefessiz Bırakması: Otoerotik Asfiksi