Anasayfa
03 Ağustos 2018 ( 1402 izlenme )
Reklamlar

CANAN KARATAY BOMBAYI PATLATTI ! BUNU YİYEN 95 YAŞINA KADAR YAŞAR

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay beslenme konusunda yine ezber bozan tavsiyelerde bulundu. Canan Karatay’ın beslenme ile  yaptığı açıklamalar herkesi çok şaşırtacak.

Hamsi kızartma kanserojendir! Söyleşi programının ardından DHA'ya değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Canan Karatay, yaz aylarının yaklaştığı bugünlerde insanların sağlıklı beslenmeleri için neler yemesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu. Karatay; “Karadeniz insanı bol bol hamsi yiyor ama hamsiyi kızartmamalısınız. Kızartmayın deyince bana kızıyorlar ama kızartınca sağlık için tehlikeli oluyor.  Kızartma kanserojendir, tehlikedir. Hamsinin her tür yemeğini yiyebilirsiniz.  

Köy tereyağını sabah akşam yiyebilirsiniz Köy tereyağı sabah akşam yiyebilirsiniz. Sabah akşam eritip içebilirsiniz. Fındık, çay çok önemli. Bol bol fındık tüketip çay içebilirsiniz. Fındık, fıstık, çıtır çıtır, hem kan yapar, hem ısıtır. Fındık doğanın hem mineral, vitamin, karbonhidrat, omega3 deposudur.

Bol bol çay ya da kahve! Bunun yanında çay da çok önemli. Bol bol çay içeceksiniz. Şekersiz olmak kaydı ile. Bol bol çay içebilirsiniz. Çay dinç tutar. En güçlü antioksidan vardır içerisinde. Onun için bol bol içmenizde fayda vardır. Çay da kahve de öneriyorum” dedi.    

Kuyruk yağını eritip yiyenler 95 yaşına kadar yaşardı! Bütün Anadolu’da sabah öğlen kavurma yeme kültürünün olduğunu hatırlatan Karatay, şöyle dedi: "Kavurmayı yağı ile beraber yemelisiniz. Kuyruk yağı ile birlikte yenmeli. O zaman dinç olur, dağlara çıkar inersiniz. Yumurta sarı ile beraber bol köy yağı ile beraber yenecek. Kavurmada kuyruk yağı ile beraber yenecek. Bu Anadolu’da adettir, kuyruk yağını eritip içerler ve de 90-95 yaşına kadar yaşarlar. 'Yağ dokunuyor kalp hastalığı yapıyor' deniyor. Hangi yağ? Trans yağlar ya da margarin dediğimiz yağlar tehlikelidir. Yoksa senelerdir asırlardır yediğimiz köy tereyağları neden tehlikeli olsun. Evvel yoktu, rivayet yeni çıktı.” 

KAYNAK:milliyet.com.tr
---

Hem yaprakları hem de tohumları.gece yatmadan önce yerseniz
Dereotunun faydaları arasında sindirimi artırmak, uykusuzluğu gidermek gibi birçok faydası bulunmaktadır. Dereotu aynı zamanda ağız bakımı açısından da oldukça faydalıdır. Kalsiyum kaynağı olan dereotunun diş ve diş eti sağlığına da olumlu etkileri bulunur.

Dereotunun faydalarından iyi bir şekilde yararlanabilmek için hem tohumlarından hem de yapraklarından faydalanabilirsiniz. Dereotu yemeklere ve salatalara, aroma katmanın yanı sıra zengin amino asitler sayesinde sağlık açısından da bir çok fayda sağlar.

Dereotunun faydalarından yararlanmak için insanlar eski zamanlarda bu bitkiyi tıbbı alanlarda ilaç niyetine kullanıyorlardı. Aynı zamanda eski mısırlılar dereotunu parfüm yapımında ve kozmetik ürünlerin üretiminde de kullanırlardı.

Dereotunun faydaları antik Roma’da çok iyi bilinir, aynı zamanda da yaygın olarak kullanılırdı. Romalı gladyatörler dereotu yağını ciltlerine sürerek yaraları tedavi etmek amaçlı kullanırlardı.

1- Sindirimi Destekler
Dereotu kendisi bir mezedir ve bu nedenle, mutfakta yaygın olarak kullanılmaktadır. Dereotunun İçinde bulunan uçucu yağlar uyarıcıdır ve safra ve sindirim sularının salgılanmasını aktive ederler. Bu yağlar ayrıca bağırsağın peristaltik hareketini uyarır, bağırsak hareketlerinin geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı giderir .

2- Uykusuzluğu önler
Otlarda bulunan uçucu yağlar kendine özgü ve güçlü özelliklere sahiptir. Dereotundaki Uçucu yağlarda bulunan flavonoidler ve vitamin-B kompleksi, sakinleştirici ve hipnotik etkileri olan bazı enzimlerin ve hormonların salgılanmasını aktive ederek, insanların iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olur .

3- Kemik Sağlığını korur
Dereotunun kalsiyum içeriği , kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunu korumada önemli bir görev üstlenir. Osteoporoz hastalığı her yıl milyonlarca insanı etkiler. Dereotunun içerisinde bulunan kalsiyum oranı kemiklerin uygun şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmaktadır.

4- Diyabeti önler
Dereotu, diyabet ve insülin düzeylerinin yönetimi ile olumlu olarak ilişkilendirilmiştir. Dereotu üzerinde yapılan araştırmalarda, ö diyabete neden olan serum lipitleri ve insülin düzeylerindeki dalgalanmaların azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

5- Depresyonu azaltır
Depresyon, hem yetişkinler hem de gençler için çok büyük bir sorundur. Dereotu aslında depresyon için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Amerikan Journal of therapeutics dergisinde yayınlanan bir çalışma , Fas’ın güneyindeki dereotu sulu ekstraktının antidepresan ve analjezik özelliklerini araştırmışlardır.

Dereotu bitkisi özütünü deneklere verdiklerinde, yapılan karşılaştırmalarda dereotunun antidepresan etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

6- Adet ağrılarını azaltır
Dereotu, kadınlarda adet döngüsünü düzenlemek için tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Dereotunun içerisindeki uçucu yağlar, menstrüel siklusların düzenlenmesinde rol oynayan hormonların salgılanmasını uyardığı düşünülen flavonoidleri içerir. Geçmiş zamanlarda fareler üzerinde yapılan bir araştırmada dereotunun düzensiz adet dönemlerini de iyileştirdiği ortaya çıkmıştır.

7- Kanser hastalıklarından korur
Dereotu, vücutta bulunan serbest radikallere karşı savaşır. Doğal antioksidan özelliği nedeniyle oksitlenmiş moleküllerin vücuttamn atılmasını sağlar. Bilim adamları bu açıdan dereotuna ‘’serbest radikal süpürücü’’ adını vermişlerdir.

8- Enfeksiyonlarla mücadele etmenize yardımcı olur
Dereotu Eski çağlardan beri dezenfektan olarak kullanılmıştır. Dereotu En az 5,000 yıldır bir şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Eski Mısırlılar, yatıştırıcı bir ilaç olarak dereotu kullanırlardı. Araştırmalar, dereotu uçucu yağının birçok bakteri ve mantara karşı etkili olduğu gösterilmiştir. 3 Dereotu antioksidan özellikleri, bakteri ve mantarla savaşma kabiliyeti ile birleştiğinde, onu güçlü bir doğal ilaç haline getirir.

9- İshali tedavi eder
İshal esas olarak iki şeyden kaynaklanır; birincisi hazımsızlık ikincisi ise mikrobiyal eylem. Hazımsızlık açısından, dereotu çok iyi sindirim özelliklerine sahip olduğu için oldukça yararlı olabilir. İkinci olarak dereotu içerisinde bulunan antiseptik yağlar nedeniyle vücutta bulunan mikroplarla savaşır. Bu sayede enfeksiyonları imha ederek, ishali tedavi etmeye yardımcı olur.

10- Ağız kokusunu önler
Dereotunun (şişkinlik azaltıcı) özelliği0 kötü nefesi kontrol etmede yardımcı olur. Gastroözofageal reflü hastalığı, kötü nefesin nedenlerinden biridir. Bu durum, asidin neden olduğu boğazda yanma hissine sebebiyet verir. Dereotu, sindirim sistemini uyarmaya yardımcı olur ve kötü nefesle mücadele etmenize yardımcı olmak için mikrobiyal enfeksiyonlarla savaşır.

11- Uyku sorununu çözer
İyi bir gece uykusu çekerken sorun mu yaşıyorsunuz? Birkaç dereotu yaprağı çiğneyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Dereotu yapraklarında bulunan flavonoidlerin ve B-kompleks vitaminleri varlığı, uykusuzluk ve uyku bozuklukları için doğal bir ilaçtır. Burada uykusuzluğa doğal bir yöntem olarak dereotu kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı dereotu tohumu veya taze doğranmış dereotu yapraklarını kaynatın. Bir termosda bir gün bekletin, sonra özü süzün ve yatağa gitmeden önce her gece 1 bardak için.

https://www.bitkilog.com/dereotunun-faydalari-nelerdir

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Herkesin merak ettiği o isim İnce'nin kulağına neler söylediğini açıkladı Hayatının şokunu yaşadı Berat Albayrak'a kötü haber Instagram'da bu yorumları yapanlar hapı yuttu! Yetkililer harekete geçti