Anasayfa
09 Ekim 2018 ( 1924 izlenme )
Reklamlar

Cenazeye gidenler cami hoparlöründen ölen kişinin sesini duydu

Cenazeye gidenler cami hoparlöründen ölen kişinin sesini duydu
Trabzon'un Araklı ilçesinde geçirdiği beyin kanaması sonucu tedavi gördüğü hastanede ölen gönüllü müezzin Şeref Güven'in (58), vasiyeti üzerine 1,5 ay önce kendi sesi ile kayda alınan 'sela' cami hoparlöründen yayınlandı.

Cenazeye gidenler cami hoparlöründen ölen kişinin sesini duydu
Trabzon'un Araklı ilçesi Kaymaklı Mahallesinde 4 çocuk babası emekli Şeref Güven, Kaymaklı Merkez Camii'nde çoğu kez gönüllü müezzinlik yaparak sela okudu. Güven, 1,5 ay önce okuduğu selayı kayda aldı, ölümü halinde cami hoparlöründen yayınlanmasını vasiyet etti. Güven, önceki hafta geçirdiği beyin kanaması sonucu tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Vasiyeti üzerine yakınları ses kaydını dün sabah Kaymaklı Merkez Camii imamı Murat Gençtürk'e götürdü. Şeref Güven'in kendi sesinden selası cami hoparlöründen yayınlandı. Şeref Güven'in sesinden kendi ölüm selası duyanları duygulandırdı. Güven, dün öğlen vakti kılınan cenaze namazının ardından Kaymaklı Mahallesi'ndeki aile kabristanlığında toprağa verildi.

Güzel sesi olması nedeniyle vatandaşların Şeref Güven'den camide ezan okumasını istediğini anlatan Gürol Güven, "Kendi sesi çok güzel olduğu için, köylüler tarafından sürekli cumalarda ezan okutulurdu. Genellikle ölüler için selaları babamın vermesi istenirdi. Ölmeden önce kendi vasiyetiydi. Öldüğünde kendi selasının da kendi sesinden olmasını istemişti. Biz de babamın isteğini kırmadık. Sağ olsun cami imamımız da bize müsaade etti. Sabah vakitlerinde selasını kendi sesinden verdik. Babam, köy halkı tarafından sevilen bir kişiydi. Bundan sonra da camide ezan ya da selaların ara ara babamın sesinden okunmasını istediler, biz de onun anısını bu şekilde yaşatacağız dedi.
 

 
'VASİYET ETTİ
 
Babasının selasını ölmeden 1,5 ay önce kaydettiklerini söyleyen Gürol Güven, "Vasiyetini sürekli, yıllardan beri söylerdi. Sela okuduğu zamanlarda ben de ölürsem selam benim sesimden okunsun derdi. Sesini köylülerimiz çok beğendiği için, köylüler bu sesleri telefonlarına kaydetmişti zaten. En son kayıt ise ölmeden 1,5 ay önce yapılmıştı. O ses kaydıyla biz selasını okuttuk" diye konuştu.
 
Şeref Gürol'un ağabeyi Mustafa Güven de, "Genelde cumalarda müezzinlik yapması ve selalarda sesi güzel olduğu için kendisinin okumasını isterlerdi. Kendi vasiyeti de bu yöndeydi. Ben ölürsem selamı kendim vereyim demişti. Bu vasiyeti de bizler yerine getirdik. Defnedilirken de kendi selasını kendisi verdi." ifadelerini kullandı.  
 
Caminin imamı Murat Gençtürk, "Kendisinin sesi çok güzeldi, selaları, ezanları okuyordu. Cemaatimiz de bundan memnun olurdu. Öldüğü zaman kendi selasını kendisi okuması yönünde bir vasiyeti vardı. Biz de cemaat olarak bu konuda istişare ederek böyle bir karar aldık ve uyguladık." dedi.
 
DUYUNCA ÇOK ŞAŞIRDIK
 
Mahallede oturan Naci Güven ise, "Bizim böyle bir vasiyeti olduğundan haberimiz yoktu. Sabah kendi sesinden sela duyunca çok şaşırdık. Sorduk, soruşturduk vasiyeti buymuş diye öğrendik." diye konuştu

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Soner Yalçın'ın bu yazısı yeniden gündeme geldi çok konuşulacak: "Erdoğan'ın gizli kaseti" AKP'YE SERT TEPKİ : SULANDIRMAYIN ABD'nin Türkiye saldırısında sinsi detay! Yıllık maaşı 120 bin lira! 30 bin kişiye ihtiyaç var