Reklamlar

Çin işi 12 milyar dolar, AKP işi Havalimanı 35 milyar dolar!

2014 yılında temeli atılan ve 100 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanlarından biri olmaya hazırlanan Daxing Havalimanı 12 milyar dolarlık düşük maliyetiyle de dikkat çekiyor. Yine aynı yıl Türkiye'de temeli atılan 3. Havalimanı'nın 35 milyar dolarlık maliyeti ise daha da dikkat çekiyor! Daxing Havalimanı'nın maliyeti bizimkinin 3'te 1'i... İşte iki havalimanının özellikleri..


100 milyon yolcu kapasitesi ve uçuş sayısıyla dünyanın en büyük havacılık merkezi olacağı belirtilen Pekin'deki Daxing Havalimanı, 12 milyar dolarlık maliyetiyle de şaşırtıyor. İhalesinden konumuna kadar bugüne kadar birçok eleştiriye maruz kalan İstanbul'daki 3. havalimanı bitirildiğinde, 35 milyar dolarlık faturasıyla Daxing'in yaklaşık 3 katına inşa edilmiş olacak.

Ünlü Mısırlı mimar Zaha Hadid'in ölmeden önce yaptığı tasarımla göz kamaştıran Daxing, başlangıç ve bitiş tarihinden kapladığı alan ve kapasitesine kadar 3. havalimanıyla birçok açıdan benzerlik gösteriyor. İkisinin de inşaatı 2014'te başlayan havalimanları bir yıl arayla hizmet vermeye başlayacak. Son olarak inşaatında çalışan işçilerin eylemleriyle gündeme gelen 3. havalimanının birçok soruna rağmen 29 Ekim'de açılacağı açıklanırken, Daxing Havalimanı da 1 Ekim 2019'da hizmete başlayacak. Kapalı alanı 700 bin, oturduğu alan da 313 bin metrekare olarak belirlenen Pekin'deki havaalanı, küçük olduğu halde 8 pistiyle ve yolcu kapasitesiyle 3. havalimanına fark atacak.

Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
20 GÜN SONRA DÜNYA İÇİN FELAKET OLABİLİR