Anasayfa
10 Ekim 2018 ( 65786 izlenme )
Reklamlar

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu'na dudak uçuklatan maaş!

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına yapılan atamaları köşesine taşıyan Çiğdem Toker, atanan 76 üyenin her birine 11 bin 794 lira maaş verileceğini açıkladı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki 9 ayrı kurula 76 isim atanmıştı.

Konuyu Sözcü'deki köşesine taşıyan Çiğdem Toker'de ''Her paydaşa' kurul üyeleri dahil mi?" başlığıyla bir yazı kaleme aldı.

Toker'in bugün yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

''Memur maaşları hesaplanırken, Maliye'nin yılda iki kez belirlediği bir aylık katsayı rakamı kullanılıyor.

En günceli geçen temmuzda ilan edildi:  0,11794.

Bu rakamı 100 bin ile çarptığınızda 11 bin 794 çıkar.

Sonuna da “TL” eklerseniz, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı dokuz kurula atanan her bir üyeye ödeyeceğimiz maaşın tutarına ulaşıyorsunuz. Formül, 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nden. Rejim değişir değişmez yayımlanan ilk kararnamede (m.35) bu tutarın, işin önemi ve süresine göre değişebileceği söylenmiş.

Evet, dün sabah duyup okuduğumuz ilk haber buydu. “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı”nın açıklandığı gün olan dün, 1 no'lu kararnamede tanımlanmış 9 politika kuruluna 76 kişinin atama kararı da yayımlandı.

Aralarında SADAT AŞ'nin kurucusu, eski Başkanı, şimdiki Cumhurbaşkanı Başdanışmanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi'nin, Orhan Gencebay'ın, Burhan Kuzu'nun, Yiğit Bulut'un, Mehmet Ali Yalçındağ'ın bulunduğu listelerde yer alan sivil asker bürokrat, şarkıcı, akademisyen, siyasetçi 76 isme ödenecek maaşlar için Cumhurbaşkanlığı bütçesine her yıl yeterli miktarda ödenek konulacak.

Bütçeden en az 11 milyon TL

Şimdi basit bir hesap yapalım.

Her ne kadar, miktarın artabileceği yazsa da biz kararnamede tanımlanan çarpma işlemindeki “gidiş yolu”na bakalım.

Cumhurbaşkanı'na bağlı  çalışacak olan dokuz kuruldaki her bir üyenin yıllık maaşı 141 bin 528 TL ediyor.

76 kurul üyesinin Cumhurbaşkanlığı bütçesine bir yıllık maliyeti ise 10 milyon 756 bin TL (Bu tutar yalnızca maaşlara ilişkin).

Yani 2019 bütçesine kurul üyelerinin maaşı için en az 11 milyon TL ödenek eklenmesi gerekiyor.

Öte yandan bakanlık sayısını azaltmakla övünüp, “mali disiplin” havası yayarken, “alan çakışması” yaşanacağı kaçınılmaz (ki kararnamede bu ihtimal var bile) dokuz kurul tasarrufu eksen alan “topyekun mücadele”nin neresinde konumlanıyor?

Bu kurullar politika önerileri geliştirecekse bakanlıklar ne güne duruyor?

“Yürütme hızlanacak” diye kurulan sistemin yeni bürokrasiyle  ağırlaşmayacağının garantisi nedir?

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yılmaz Özdil bugünkü yazısında Hulusi Akar'ı yerden yere vurdu...Mutlaka okuyun... Yılmaz Özdil'den güne damga vuracak muhteşem yazı! Kavga büyüyor!.. 'YAZIYOOR YAZIYOOR BAKANIN YASAĞINI YAZIYOR' Yılmaz Özdil'den çok konuşulacak ekonomi yazısı: 'Pantolon'...