Anasayfa
20 Eylül 2018 ( 138 izlenme )
Reklamlar

Devlet Bahçeli'den Erdoğan'a 'hediye uçak' tepkisi

MHP lideri Devlet Bahçeli, Katar'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen uçağa tepki gösterdi. Bahçeli, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti hediye, hibe kabul etmez. Recep Tayyip Erdoğan’ın da bunu kabul etmemesi gerekirdi" ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilere verdiği yemekte önemli açıklamalarda bulundu. MHP lideri, Katar’dan hibe edilen uçağın kabul edilmesine tepki gösterdi. Bahçeli, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti hediye, hibe kabul etmez, uçak ihtiyacı varsa bunun piyasası neredeyse, kendi kaynaklarıyla almayı tercih etmelidir. Ama ‘Bana hibe edildi hediye edildi’ bu Türk milletinin kabul edeceği bir durum değil. Recep Tayyip Erdoğan’ın da bunu kabul etmemesi gerekirdi diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.


NE OLMUŞTU?

Katar Emirliği’ne ait Boeing 747-8 tipi bir özel uçağın, Katar Şeyhi el Sani’nin hediyesi olarak Cumhurbaşkanlığı uçak filosuna katılmıştı.

Q-BSK tescilli uçağı, Katar Şeyhi Temim bin Hamed Al Sani’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisi Türkiye’ye olan güveni ile bu uçağı hediye ettiği öğrenilmişti.

2012 MODEL

Boeing imalat hattından özel jet standartlarında imal edilen uçak, 2012’de ilk defa fabrikanın apronunda görüntülendiğinde ‘Bu uçak kimin’ soruları ortaya atılmıştı. Uçak daha sonra Seattle yakınlarındaki Everett Fabrikası’ndan San Antonio’ya gitti. Burada ‘Very VIP’ olarak adlandırılan standartlarda kabini özel jet haline getirildi. Uçak 2015’te Katar Emirliği’ne teslim edildi.

KOLTUK KAPASİTESİ 76

Normalde üç sınıflı 400 yolcu kapasiteli uçak özel donanımıyla 76 yolcu taşıyor. Ayrıca 18 kişilik uçuş ekibi de bu uçakta görev yapıyor. Toplantı salonları, yatak odası, özel reviri bulunan uçak üç yıllık hizmet süresinde 436 saat uçtuğu, toplam 200 iniş kalkış yaptı.


CHP'DEN SERT TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Katar Emiri Şeyh Temim'in Cumhurbaşkanlığı filosuna hediye ettiği VIP Jumbo Jet ile ilgili, "Kamuda tasarruf sağlamak istiyorsanız 550 milyon sterline uçan saray alamazsınız. Neymiş 'Katar emiri bu uçağı hibe etmiş' Kim kime 550 milyon sterlinlik uçak hediye eder"ifadelerini kullanmıştı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tansiyon çok yükseldi! Cumhurbaşkanı orduya emri verdi AKP Çorum Milletvekili Salim Uslu partisini uyardı, Beklenmedik çıkış.. Bürokratlar hükümeti yanlış yönlendiriyor, Ailesi şokta KILIÇDAROĞLU ELİNDEKİ ANKET SONUÇLARINI AÇIKLADI