Anasayfa
26 Eylül 2018 ( 141 izlenme )
Reklamlar

En Fazla Toprak Kaybeden Osmanlı Padişahı 2. Abdülmahid, İşte Kaybettiğimiz Topraklar

34. Osmanlı Padişahı 2. Sultan Abdülhamid, 1876-1909 tarihleri arasında tam 33 yıl gibi uzun bir süre padişahlık yapmıştır.  Kızı Ayşe Sultan'a göre, babası II. Abdülhamid'in 13 eşi olmuştur. Kabul gören diğer kaynaklara göre ise, bu sayı 16'dır.  Sultan Abdülhamit 10 Şubat 1918 tarihinde vefat etmiştir. 


   İşte Sultan 2.Abdülhamid Zamanında Kaybettiğimiz Topraklar

Abdulhamid döneminde kaybedilen toprak miktarı yaklaşık 1,5 milyon kilometrekaredir. Türkiye'nin şu anki toprak miktarı ise (harita üzerinde) 783,562 metrekaredir. Kaybedilen toprak miktarına ve Türkiye'nin şu anki toprak miktarına baktığımızda ne kadar fazla olduğunu açıkça görebilirsiniz. İşte kaybettiğimiz topraklar.

Tunus, Mısır, Kıbrıs, Sırbistan, Karadağ, Romanya, 

Murat Bardakçı da 2.Abdülhamid'in kaybettiği toprakları canlı yayında tek tek açıklamıştır, 
****

Adnan Menderes Neden İdam Edildi?

Adnan Menderes, 27 Mayıs darbesini yapan cuntacıların kurduğu Yüksek Adalet Divanı’nda 9 ay yargılandıktan sonra idam cezası aldı.
17 Eylül 1961 yılında İmralı Adası’nda asılarak idam edilen Adnan Menderes kimdi? Neden idam edildi? İşte, Türkiye’nin en karışık olaylarını yaşandığı dönemde başbakanlık yapan Adnan Menderes’in hayatı…

Tam adı Ali Adnan Ertekin Menderes olan Adnan Menderes, 1899 yılında Aydın’da varlıklı bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya geldi. Okul hayatına, İzmir İttihat ve Terakki Mektebi’nde başlayan Menderes, eğitimini daha sonra İzmir Amerikan Koleji’nde devam ettirdi. 1931 yılında CHP Aydın milletvekili seçildikten sonra ise Ankara Hukuk Fakültesi’ne girerek, 1935 yılında mezun oldu. Yedek subay eğitimi almasına karşı, Birinci Dünya Savaşı’na sıtma hastalığına yakalandığı için katılamayan Menderes, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği başarılardan ötürü İstiklal Madalyası almaya değer görüldü. İzmir’in ünlü ailelerinden, Evliyazade Fatma Berin Hanım ile 1929 yılında evlendi ve Yüksel, Mutlu, Aydın olmak üzere üç oğlu oldu.CUMHURİYET HALK PARTİSİ DÖNEMİ 

Adnan Menderes, 1930 yılında kısa süreli de olsa Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın bir kolunu organize etti. Partinin kendini feshetmesinden sonra ise Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçti ve 1931 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Aydın milletvekili olarak seçildi. Menderes, o dönemlerde en sert çıkışını, “çiftçiyi topraklandırma yasası” görüşülürken yaptı. Bu çıkış sonrasında ise Menderes, parti içi muhalefetten dolayı 1945 yılında CHP’den ihraç edildi.

YENİ PARTİ HEYECANI 

CHP’den 1945 yılında Celâl Bayar, Fuad Köprülü ve Refik Koraltan ile birlikte ihraç edilen Menderes, Demokrat Parti’yi kurdu. 1947’de yapılması gereken seçimler CHP tarafından bir yıl öne alındı. 1946 yılında CHP yüzde 85 oy ile seçimi kazandı. Menderes Demokrat Partisi aracılığı ile Kütahya milletvekili olarak tekrar meclise girdi. ‘Beyaz Devrim’ olarak adlandırılan 1950 seçimlerinde hilesiz hurdasız olarak DP genel başkalığına seçildi. On yıl başkanlık etti. Bu on yıllık sürede Türkiye’de çok ciddi olaylar gelişti.

ÖĞRENCİ HAREKETLERİ ÜLKEYE KARIŞTIRDI 
 1960 yılında talebe hareketlerinin fazlalaşması, hoşnutsuz grupların devleti devamlı memleketi iç karışıklıklara sürüklemesi sonucu, Silahlı Kuvvetlerin ihtilal yapmasına sebep oldu. TSK’nın 27 Mayıs 1960 günü açıklama yaptığı sırada Eskişehir’de bulunan Adnan Menderes ve yanında bulunan siyasetçi arkadaşları tutuklanarak, Ankara’ya getirildiler. Ankara’da bir süre tutulan Menderes, sonra Yassıada’ya yargılanmak üzere gönderildi.
MENDERES’E YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR

Menderes, 13 ayrı davadan yargılandı ve Bebek Davası dışındaki bütün davalardan suçlu bulundu. Peki neydi bu suçlamalar? 

–Örtülü ödenek paralarını zimmetine geçirmekten yargılandı.
-6-7 Eylül Olayları’na önceden haberi olduğu halde müdahale etmemek.
-Kurulan bir örgütü (Vatan Cephesi) başka bir sınıf üzerinde baskı aracı olarak kullanmak.
-Vinileks firmasına Türkiye Vakıflar Bankası’ndan kredi verdirmekle suçlandı.
-İstanbul’da Bulvar ve yol açmak için pek çok vatandaşın evini, parasını geciktirerek ya da hiç ödemeden istimlak etmek.
-Kanuna aykırı olarak üniversite basmak ve halka ateş açtırtmak.
-Bazı muhalefet milletvekillerinin ve muhalefet liderinin seyahat özgürlüğünü kısıtlamak.
-Döviz Yasası’nı ihlal etmek.
-Devlet radyosunu siyasi çıkarları için kullanmak.
-Halkı Demokrat İzmir gazetesinin matbaasını tahrip etmeye teşvik etmek.
-Kırşehir’in haksız olarak ilçe yapılması.
-Yargı bağımsızlığının ihlali.
-1957 seçimlerinin erkene alınarak, kanuna aykırı olarak tarihinin değiştirilmesi.
-Tahkikat Komisyonu’nun kurulup olağanüstü yetkilerle donatılması.
-CHP’nin mallarına “haksız” yere el konulduğu iddiaları.
-Anayasa ihlali.Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan 16 Eylül 1961 tarihinde ve adet olduğu üzere sabaha karşı, o gün başarısız bir intihar teşebbüsünde bulunan Adnan Menderes ise İmralı Adası’nda 17 Eylül 1961’de sağlık muayenesini yapan doktor heyetinden sağlam raporu alınmasının ardından, öğleden sonra saat 13:21’de idam edildi…


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'de 'adam kaçırma' skandalı... Metin Külünk: Üzgünüm 17 yıldır sakladıkları vahşeti gelinin arkadaşı ortaya çıkardı! Asansör fetvasına karşılık çok konuşulacak yeni fetva! Suudi Arabistan'dan Türkiye açıklaması