Anasayfa
21 Eylül 2018 ( 86 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan'dan önce Damat Albayrak para bulmak için Almanya'ya gidiyor

Ekonomik krizle mücadele eden Türk hükümetinin üç üyesi Berlin’e geliyor. Ankara, Avrupa’nın en güçlü ekonomisinin siyasi desteğini arıyor, Alman hükümeti ve iş dünyası ise bazı endişelerin giderilmesini istiyor.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Almanyanın desteğini alabilmek için bugün Berlinde temaslarda bulunacak. Türk hükümetinin üç üyesini, Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ağırlayacak.


Beş bakanın bir araya geleceği toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın 27-29 Eylül tarihlerinde yapacağı Almanya ziyareti, Türkiye ekonomisindeki son durum ve işbirliği fırsatları masaya yatırılacak. Türkiyenin ekonomideki yol haritası niteliğindeki Orta Vadeli Programın (OVP) açıklanmasından bir gün sonra Almanyaya gelecek olan Türk bakanlar, Alman iş dünyasının önde gelen temsilcileriyle de görüşecek.

Masadaki konular 

Ankara-Berlin hattında yoğunlaşan temas trafiğini değerlendiren Alman Marshall Fonunun (GMF) Türkiye Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı, Türk ekonomisinin şu anda güvene ve çıpaya ihtiyacı var. Bunun için de Türk hükümetinin en önemli beklentisi, Almanyanın Türkiyenin yanında durduğunu göstermesidir” diye konuştu.

Merkel hükümeti açıklamalarında Türkiyenin ekonomik istikrarının, Avrupanın ve Almanyanın çıkarına olduğu mesajını veriyor. DWye konuşan Almanya Ekonomi Bakanlığı sözcüsü de Türkiyedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, Türkiyenin istikrarlı ve demokratik bir ülke olmasını istiyoruz. İyi ekonomik ilişkiler buna katkıda bulunuyor” dedi.

Sığınmacı akını endişesi 

Konstanz Üniversitesinden ekonomist Erdal Yalçın, Almanya ve Avrupanın, istikrar unsuru” olarak Türkiyeye ihtiyaç duyduğunu vurguladı, yüz binlerce Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiyenin ekonomik istikrarsızlığa sürüklenmesi hâlinde, sığınmacıların Avrupaya akın edebileceğine dikkat çekti.

Yalçın, Türkiyede sadece birkaç haftada ekmek fiyatları yüzde 20 oranında arttı. Bu artışın sürmesi hâlinde ne Türkiyenin bu göçü kontrol altında tutma iradesi ne de sığınmacıların ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir ülkede kalma isteği olur. Bu riski göze almaktansa Türkiye ekonomisini desteklemek için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Türkiye ekonomisini istikrara kavuşturmanın Türk hükümetinin sorumluluğu olduğunu, Merkez Bankasının bağımsızlığının güçlendirilmesi gibi adımların büyük önem taşıdığını vurgulayan Yalçın, Başbakan Merkelin de ifade ettiği gibi, Almanya ancak Türkiyenin ekonomi politikalarında doğru adımlar atması hâlinde destek olabilir” diye konuştu.

Mali yardım tartışması 

DWnin edindiği bilgilere göre, Alman hükümeti farklı bakanlıkların bürokratlarından bir görev grubu oluşturarak, Türkiyeden gelebilecek talepler ışığında, Almanyanın yapabileceklerine ilişkin alternatif planlar hazırlattı.
Ancak Alman hükümet kaynakları, Türkiyenin mali yardım talebi olması durumunda en doğru adresin IMF olacağını, Almanyanın da buna olumlu baktığını ifade ediyor.

GMF Türkiye Direktörü Ünlühisarcıklı ise, Eskiden ABD Türkiyeye yardım konusunda Almanyayı ikna ederdi. Trump yönetimi ile yaşanan gerilim süreci nedeniyle bu sefer ABDnin ikna edilmesi için Almanyanın desteğine ihtiyaç olabilir” dedi.

Türkiye yatırım istiyor 

Türk hükümeti Alman şirketlerinin Türkiyeye yatırım yapmasını, Alman hükümetinin kredi güvenceleriyle bu yatırımlara destek olmasını istiyor.

Alman iş dünyası ise mevcut koşullarda Türkiyede çalışmak isteyen Alman uzman bulmakta güçlük çektiklerine, en nitelikli Türk çalışanlarının bile Türkiyeden ayrıldığına dikkat çekiyor, hukuk devleti ve yapısal reform sürecinin güçlendirilmesinin yatırım kararlarında belirleyici olacağı mesajını veriyor. Türkiyede yüksek kur, enflasyon, durgunluk beklentisi nedeniyle çekinceleri daha da artan Alman yatırımcılar, Türk hükümetinin güvenin yeniden tesis edileceği yönünde güçlü güvence vermesini istiyor.

Almanyanın beklentileri 

Heinrich Böll Vakfı İstanbul Temsilcisi Kristian Brakel ekonomik ilişkilerde canlanma için, siyasi ilişkilerde normalleşmenin sağlanması gerektiğini, ancak henüz bu noktada olunmadığını aktardı. Brakel, Her iki taraf da çıkarları gereği normalleşme istiyor. Ancak Türkiyede hâlen altı Alman vatandaşı, siyasi gerekçelere dayanan soruşturmalar nedeniyle tutuklu bulunuyor. Almanya bunların serbest bırakılmasını istiyor, benzer olayların yaşanmamasını istiyor” diye konuştu.

Bu arada iki ülke ilişkilerindeki normalleşme çabalarıyla birlikte yıllardır yapılamayan ekonomi toplantıları için de kollar sıvandı.

Ekonomi Bakanı Peter Altmaierin 25-26 Ekim tarihlerinde yapacağı Türkiye ziyareti sırasında iki ülke arasında 2013 yılında kurulması kararlaştırılan ancak gerginlikler nedeniyle hiç toplanamayan Türkiye-Almanya

Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesinin (JETCO) ilk toplantısının gerçekleşmesi hedefleniyor. Yine aynı ziyaret sırasında Enerji Forumunun da toplanması için ön hazırlıklar sürüyor.

Türkiyede hâlen 7 binin üzerinde Alman şirketi faaliyet gösteriyor. Türkiyenin, en büyük dış ticaret ortağı olan Almanyaya ihracatı 2017 yılında yüzde 5,4 artış göstererek 16,1 milyar euroya ulaştı. Geçen yıl Türkiyenin

Almanyadan ithalatı yüzde 2,2 gerileyerek 21.5 milyar euro oldu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ZOR GÜNLER BEKLİYOR, TEHLİKELİ SULARA GİRİLDİ' ÖZDİL ZARRAB DAVASINI AÇIKLADI... MİLLET ŞOKTA!.. Tezgah büyük Yusuf Halaçoğlu'ndan çok konuşulacak 'hisse' açıklaması Uçan Saray’la ilgili bomba iddia!