Anasayfa
26 Ocak 2018 ( 4870 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan ‘Gazi’ olamıyor sebebi ise…

Türkiye’de gazilik unvanı verilmesi için iki yasal dayanak bulunuyor

Kamuoyu, cumhurbaşkanlığı görevini de sürdüren AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a verilecek “gazilik” unvanını tartışıyor.

Erdoğan’a “gazilik” unvanı verilmesi için herhangi bir yasal dayanak bulunamayınca, Erdoğan’a özel kanun teklifi gündeme geldi.

Türkiye’de “gazi” unvanı ve gazilere tanınan haklar, halen iki yasal dayanağa göre veriliyor. Bunlardan biri Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Savaşı’na katılanlara “gazilik” unvanı verilmesini sağlayan 3761 sayılı kanun. İkincisi de ülke içindeki çatışmalarda yaralanan kolluk güçlerine “gazilik” unvanı verilmesini öngören 3712 sayılı kanun.

Bu düzenlemelerden yararlanamayacak olan Erdoğan, “başbakan”, “cumhurbaşkanı”, “başkan”, “başkomutan” ve “genel başkan” sıfatlarından sonra şimdi de olmayan bir sıfata, “gazi”liğe hazırlanıyor…

ERDOĞAN İÇİN YENİ ÖZEL KANUN TEKLİFİ HAZIRLANDI

Tayyip Erdoğan’a, İstiklal Madalyası sahibi olmadığı ve gerekli iki yasal dayanağa da uymadığı için “gazilik” unvanı verilemeyeceği anlaşıldığından, Erdoğan için yeni bir kanun çıkarılması gündeme geldi.

AKP İstanbul milletvekili Metin Külünk, Tayyip Erdoğan’a “gazilik” unvanı verilmesine ilişkin yasa teklifi hazırladı. Teklifi hazırlayan Külünk, “Erdoğan’a bu payenin verilmesi hem bir geleneğin devamı, hem de uluslararası kamuoyunda Türkiye’nin kararlılığını gösteren bir nişane olacaktır” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Gazilik Unvanı Tevcihine Dair Yasa” adıyla hazırlanan teklifin gerekçesinde Külünk özetle şunları vurguladı:

“Emek, fikir, ter dökülen ve bütün bir varlık ile can koyulan gazaların komuta edicilerine, mevzi bekleyenlerine ve dolayısıyla vatan uğrunda yara alanlara gazi deriz. Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk, manevi yönü ağır bu unvanını önemle kullanmış bir liderdir. Tam, bütün ve milli bağımsızlık yolunda vatan uğruna yalnız elini değil, tüm varlığını hasreden Sayın Cumhurbaşkanımız, özellikle Davos’taki ‘one minute’ çıkışının ardından karşı mevzilerin doğrudan hedefi haline gelmiş, saldırıların bizatihi muhatabı olmuştur. Cumhurbaşkanımızın verdiği mücadele bu manada birçok cephe savaşıyla ilerlemiştir. Öyle ki 7 Şubat MİT krizi bir cepheyken, Gezi hadisesi bir cephe, 17/25 Aralık darbe teşebbüsleri ve MİT TIR’larının durdurulması olayı yine başka cephelerdir.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

7 Yaşındaki Çocuklarını Öldürdüler – Doktor Çocuğun Elinde Bakın Nasıl Bir Not Buldu Altın kalpli bir miniğin hikâyesi bu. MART 2019 YEREL SEÇİM ANKETİ! OY ORANINI PAYLAŞTI SON DAKİKA: MHP’den flaş Cumhur İttifakı çıkışı AKILLI TELEFONLARDA TEHLİKE!..