Anasayfa
11 Ağustos 2018 ( 650 izlenme )
Reklamlar

Fatih Altaylı: Mesele Brunson değil, ABD ile başka sorunlarımız var

Habertürk yazarı Fatih Altaylı okurlardan gelen mailler üzerine köşesinden açıklama yaptı.

Fatih Altaylı Okurlarla Hasbihal başlıklı yazısında kendisine gelen eleştirileri ve mesajları aktardı. 

Altaylı, ABD ile yaşanılan Brunson meselesine değindi ve sorunun sadece Brunson olmadığını iddia etti.

Fatih Altaylı'nın bugünkü yazısından ilgili bölüm şöyle:

DÖVİZ MESELESİ:

Bu konu ile ilgili çok mail var. Kızan, suçlayan. Kimi hükümeti suçluyor, kimi ise ABD’yi. Kimileri akılcı analizler yapıyor, kimileri akıldan uzak teoriler ortaya atıyor.

Benim bu konuda söyleyeceğim şudur. ABD yönetiminin Türkiye’ye sanki Hazreti İsa’yı tutuklamışız muamelesi yaptığı doğrudur. Bir kişi yüzünden iki müttefik bu kadar gerilmez. Bana sorarsanız mesele Brunson değil, ABD ile başka sorunlarımız var ve Brunson bir bahane. Ve yine bana sorarsanız, ekonomideki gelişmelerle daha doğrusu Türk lirasının bu denli hızlı ve yüksek oranda değer kaybetmesinde rahip Brunson faktörü çok minimal. Döviz kurlarındaki artışın temel nedeni Türkiye ekonomisinin yüksek orandaki borçluluğu ve bu borcun çevrilmesinde giderek daha sıkıntılı olmamız. Üretim ekonomisine geçmekte gecikmemiz nedeniyle artan ihracata rağmen ihracatın ithalatı karşılama oranının giderek azalması, yüksek cari açık, dış borçların üretime değil, tüketime yönlenmiş olması, yıllık 70 milyar dolarlık enerji ithalatımız üst üste binince, bu durum kaçınılmaz hale geliyor. Giderek farkirleşiyoruz, giderek ülkemizin değeri düşüyor. 1 trilyon dolara doğru giden GSYH, şimdi geri gidiyor. Rahip Brunson meselesi bu durumun içinde minimal bir faktör sadece. Yarın iade edilse dolar 3 liraya düşmez.
****
Bankaların dolar oyunu; makas açıldı
Bankalar arası döviz satış işlemlerinde bugün kur makasının açık olduğu gözlendi.

İşlemlerde zaman zaman yavaşlamalar dikkat çektiği bildirildi. Makas 30 kuruşa kadar çıktı.Alırken ve satarken ki farkın çok yüksek olduğu görüldü.

Bankalar arası döviz satış işlemlerinde bugün kur makasının açık olduğu gözlendi. 

İşlemlerde zaman zaman yavaşlamalar dikkat çektiği bildirildi. 

Uzmanlara göre bankaların kur makasının bu kadar açık olması şu atmosferde döviz ticareti yapmaya yanaşmadıklarını gösteriyor.
yurt gazetesi


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kansere davetiye çıkarmak diye buna denir OLDUKÇA ZORLU VE SIKINTILI BİR DÖNEM BİZİ BEKLİYOR!' Merkez Bankası Uyarıyor! Kimlik fotokopisi verirken bunu yapmayı sakın unutmayın! AKP'Lİ BAŞKAN'DAN DALGA GEÇER GİBİ AÇIKLAMA!..