Anasayfa
26 Temmuz 2018 ( 1458 izlenme )
Reklamlar

Geri döndüler. 221 ölü

Geri döndüler. 221 ölü 


Korkunç gelişme! İŞİD geri dönüyor: 221 ölü

IŞİD terör örgütünün hain ve sivilleri hedef alan saldırıları son zamanlarda arttı. İşte ayrıntılar;
Terör örgütü IŞİD, aylar sonra terör saldırılarını artırdı ve adından sıkça söz ettirmeye başladı. Geçen pazar Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin merkezi Erbil’deki valiliğe baskın düzenleyip bir kişiyi öldüren IŞİD'liler, dün ise Suriye’nin güneyinde Beşar Esad rejimin kontrolünde bulunan Sveyda kentinde bir dizi intihar saldırısı düzenledi. Bu hain saldırıda en az 221 kişi hayatını kaybetti.

IŞİD terör örgütünün son büyük saldırısı dün Sveyda kentinde meydana geldi. Suriye resmi basını, kentin kuzeybatısında dün birkaç köye saldırıya geçen IŞİD militanlarının Suriye ordu birlikleriyle çatıştığını aktardı. Kent içinde ise en az iki intihar saldırganı, biri pazar yeri olmak üzere iki ayrı konumda üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdi. Devlet haber ajansı SANA, iki ayrı intihar bombacısının da eylemlerini gerçekleştirme fırsatı bulamadan yakalandığını duyurdu.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, dört intihar bombacısının Sveyda’yı hedef aldığını, diğerlerinin ise kentin kuzey ve doğusundaki küçük köyleri vurduğunu ve insanları evlerinde öldürdüğünü açıkladı. Saldırılarda ve çatışmalarda 127’si sivil, en az 221 kişi hayatını kaybetti. Suriye lideri Beşar Esad, saldırılara ilişkin “Bu girişimler yalnızca daha çok masum kanı dökme konusunda başarıya ulaşacaktır” dedi. Sveyda, Esad rejimi kontrolünde Dürzi azınlığın yaşadığı bir bölge.

Dün ayrıca IŞİD’in yayın kuruluşu Amak, pazar akşamı Kanada’nın Toronto kentinde Faisal Hussain’ın (29) 18 yaşındaki bir kadın ve 10 yaşındaki kızı öldürdüğü eylemi de örgütün üstlendiğini duyurdu.

VUR-KAÇ SALDIRILARI

İngiliz Reuters ajansı da Bağdat yönetiminin aralık ayında IŞİD'e karşı zafer ilan etmesinden bu yana Iraklı hükümet, istihbarat ve askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde örgütün vur-kaç saldırılarıyla Irak hükümetine zarar vermeye çalıştığını bildirdi. Ülkede Kerkük, Diyala ve Selahaddin vilayetlerinde kaçırma, cinayet gibi vakaların artışına dikkat çekiliyor. Geçen ay bu üç vilayette en az 83 cinayet ve kaçırma vakası meydana gelmiş. Geçen mayısta bu sayı 30’muş.

‘ÖLÜM ÜÇGENİ’

Iraklı yetkililere göre Diyala, Selahaddin ve Kerkük vilayetleri arasında IŞİD yeniden örgütlenmeye çalışıyor ve bu bölge ‘ölüm üçgeni’ olarak nitelendiriliyor. Örgütün Irak’taki çöl bölgelerinde bin 500 civarında silahlı üyesi olduğu sanılıyor. Öte yandan IŞİD'in Suriye’deki varlığı daha güçlü. Doğuda petrol zengini Deyrizor kentinin güneyindeki Hajin ilçesinde IŞİD'in birkaç bin kişilik silahlı unsuru olduğu sanılıyor. Bu bölgede ABD desteğindeki koalisyon güçleri SDG’ye destek veriyor. Deyrizor kırsalında bazı köyler halen IŞİD'in denetiminde.

Esad rejiminin Suriye’nin güneybatısında Dera kentini ele geçirmesinden sonra, İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’nin hemen doğusunda konuşlanmış IŞİD'liler, bazı muhalif grupların katılımıyla kontrol ettikleri toprakları genişletti. Bu bölgede de birkaç bin IŞİD'li olduğu sanılıyor. Rejim ve müttefikleri Dera’dan sonra IŞİD'in elindeki bu bölgeyi ele geçirme çabalarını hızlandırdı.

siyasetcafe.com


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Korkunç muameleyi anlattılar! 'Bana yiyecek gibi bakın' Bak sen şu yandaşa!! “Ya Emine Hanım başını açacak, ya Erdoğan adaylığı düşünmeyecek” MİLLETVEKİLİ GENÇ KIZA TECAVÜZ ETTİ BAHÇELİ'YE AÇIK REST! İşte Türkiye iste arşın buyur