Anasayfa
07 Kasım 2018 ( 69 izlenme )
Reklamlar

Gülse Birsel isyan etti: Votka demek yasak, kadın dövmek serbest

Senarist Gülse Birsel, komedi dizilerinde 'salak' kelimesinin bile 'bip'lendiğini, votka, şampanya demenin; bir düğün sahnesinde bile içki bardağı göstermenin yasak olduğuna ancak dizi hikâyelerinde kadın dövmeye, adam bıçaklamaya, silah sıkmaya, insan öldürmeye getirilen bir yasak olmamasına tepki gösterdi.


Hürriyet yazarı Gülse Birsel, komedi dizilerinde 'salak' gibi kelimelerin, birkaç defa kullanılması durumunda birinin 'bip'lendiğini söyledi.

Gülse Birsel, "Ne bu şiddet bu celal?" başlığıyla yayımlanan yazısında Ahmet Kural ile Sıla Gençoğlu arasında yaşananlara odaklanarak dizi sektöründeki şiddet unsurunu kaleme aldı.

"Farkındaysanız sokakta, evde, sosyal medyada, ekranda artık şiddet hep başrol" diyen Birsel, şöyle devam etti:

— Kendi sektörümden başlayayım mı? Çok ileri gitmeyin, 10-15 yıl önce ‘Kurtlar Vadisi'nde ne çok insan ölüyor sohbeti dönerdi. Şimdi dizilerin yüzde doksanında hikâyelerin çoğu tehdit, yaralama, dövme, vurma, öldürme üzerine. Dizilerdeki haftalık ölü sayısının toplamını hesaplamak imkânsız gibi. Kadına şiddet ise zaten en sık kullanılan temalardan. İlginçtir, bir komedi dizisinde "salak" gibi masum bir kelime birkaç defa kullanıldığında biri ‘bip'leniyor. "Kıç" kelimesi yasak örneğin.

— Votka, şampanya demek; bir düğün sahnesinde bile içki bardağı göstermek yasak. Ama dizi hikâyelerinde kadın dövmeye, adam bıçaklamaya, silah sıkmaya, insan öldürmeye getirilen bir yasak, sınır, kural yok! Senaristler de ruh hastası değil tabii. Toplumda ne varsa, ne konuşuluyor ve yaşanıyorsa onu yazıyorlar ister istemez.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Atatürk'ün fotoğrafını yırttı! Osmanlı’da İdam Edilen Maymunlar Yandaşlardan Bomba iddia 48 saate internet kesilebilir! İşte kesilme sebebi