Anasayfa
30 Ekim 2018 ( 1912 izlenme )
Reklamlar

Hükümet'ten AKLA ZİYAN ZAM KARARI'

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun daha erken toplanması ve asgari ücretin 2 bin TL olması talebiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile görüştü.

BAKAN: ‘ZAM HUKUKEN MÜMKÜN DEĞİL, OCAK AY BEKLENECEK’

Özel sektörde üç, beş firmanın dışında buna uyanın olmadığını belirten Atalay, Türkiye'de birkaç aydır ekonomik problemlerin olduğunu, bunun da en çok işsiz, emekli ve asgari ücretliyi vurduğunu kaydetti. 


Asgari ücretin Aralık ayındaki görüşmeden önce 2 bin TL olmasını teklif ettiklerini, bu kapsamda da Bakan Selçuk ile görüştüklerini dile getiren Atalay, Selçuk'un “Hukuken bunu toplama imkanı yok. Hukuken toplasak da bu Ocak ayında yürürlüğe girecek” dediğini aktardı.

“VATANDAŞ ZORLANIYOR”

Atalay, “Ülke gündeminde KİT'lerle ilgili milletin bir beklentisi var. 85 bin insan 'ne zaman kadroya geçeceğim?' diye beklerken şimdi kıdem tazminatı meselesi gündeme getirildi. Bununla ilgili de görüştük. Bakan, taraflarla konuşmadan bununla ilgili bir çalışma yapmayacağını ifade ediyor. 2 bin TL ile ilgili de 'bir çalışma yapayım ama hukuken bunu erken toplamam mümkün değil' dedi” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların bin 600 TL ile geçinmekte zorlandığını kaydeden Atalay, bu sorunun çözüme kavuşmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Kaynak: İHA/ Sözcü
@@@@

Kriz teğet geçti!.. 'NET KAR 42.2 MİLYAR'

Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü eylül sonu itibariyle 4 trilyon 210 milyar 793 milyon lira oldu.

NET KAR 42.2 MİLYAR

Tüm sektörlerde mali zorlukla karşılaşan firmalar konkordato ilan ederken, bankaların net karı tavan yaptı. Bankaların 2017 sonuna göre öz kaynak toplamı yüzde 13,9 artarak 408 milyar 943 milyon liraya ulaştı. Sektörün dönem net kârı 11 milyar artarak 42.2 milyar liraya yükseldi. Sermaye yeterliliği standart oranı ise yüzde 18,1 seviyesinde belirlendi.

BANKALAR BÜYÜYOR

BDDK’nın eylül ayına ilişkin raporuna göre, sektörün aktif toplamı 2017 sonuna göre 952 milyar 951 milyon lira arttı. Bu dönemde krediler 2 trilyon 587 milyar 666 milyon lira, menkul değerler 489 milyar 476 milyon lira oldu.

Geçen yılın sonuna göre sektörün aktif büyüklüğü yüzde 29,3, krediler yüzde 23,3 ve menkul değerler toplamı yüzde 21,9 yükseldi. Kredilerin takibe dönüşüm oranı, eylülde yüzde 3,2 düzeyinde belirlendi.

Bankalardaki mevduat eylülde geçen yıl sonuna göre yüzde 24,9 artarak 2 trilyon 136 milyar 570 milyon lira oldu.

Kaynak: gazetediken

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karısının Uygunsuz Anını Canlı Yayınladı! ASELSAN mühendisinin ölümündeki şok detay ortaya çıktı 'İnce ve destekçileri hangi partiye geçiyor ? 42 yıllık aktar sahibi bütün hileleri anlattı, vatandaşı uyardı