Anasayfa
04 Şubat 2018 ( 1981 izlenme )
Reklamlar

KANUN YOLDA... GİTTİ GİDİYOR!..

GELİR ELDE ETMEK İÇİN, DEVLETİN ELİNDEKİ KURUM VE KURULUŞLAR SATILABİLECEK

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Vergi Kanunları ile Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı, 1994'den bu yana yürürlükte olan 4046 sayılı Özelleştirme Yasası'nı değiştiriyor.

Tasarıya eklenen 38'inci maddeye göre, devletin elindeki kurum ve kuruluşlar, ilave gelir elde etmek için satılacak. 

KAMUYA GELİR ELDE ETMEK İÇİN...

Yeni tasarı, özelleştirme kanunundaki amaç maddesinde yer alan ‘Ekonomide verimlilik artışı ve kamu giderlerinde azalma sağlama' hükmünü değiştiriyor. Yeni özelleştirme uygulamaları ‘Kamuya gelir elde etmek veya diğer bir gerekçe ile de' yapılabilecek. Böylelikle verimli bir kamu kuruluşu da satılabilecek.

Kamunun elindeki şirketler, gayrimenkuller, mal ve hizmet üretim birimleri, baraj, gölet, otoyollar, hastaneler, limanlar da doğrudan paraya çevrilebilecek. 

DAVALAR BİTECEK

 Bu kritik tanım değişikliğiyle, bugüne kadar amacı dışında yapılan özelleştirmeler için önceden açılmış olan iptal davalarının da sona ermesi bekleniyor.

HEDEF ÜRETİM DEĞİL SADECE GELİR SAĞLAMAK

Hükümet 2003 yılından bu yana 10 liman, 81 santral, 36 maden sahası ve Türk Telekom, Tüpraş, Petkim gibi şirket ve varlıkları özel sektöre sattı. Bu satışlardan 60 milyar dolar gelir elde edildi. 

Kaynak: Sözcü
●●●●●●●●●●●

ÇİN'DEN ABD'YE UYARI!


ÇİN: NÜKLEER SİLAHLANMADAN VAZGEÇİN

Çin, ABD’nin yayınladığı Nükleer Durum İnceleme Belgesi’ne tepki göstererek, “Soğuk Savaş zihniyetini” bırakması uyarısında bulundu.

ABD NÜKLEER SİLAHLARA KARŞI DURMALI

Çin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Dünyanın en büyük nükleer cephaneliğine sahip olan ülke, buna karşı olmak yerine bu eğilime ayak uydurmak için inisiyatif almalı" denildi. 

NÜKLEER SİLAHSIZLANMA İŞLETİLMELİ

Açıklamada, “ABD’nin Soğuk Savaş zihniyetini terk etmesini ve nükleer silahsızlanma için sorumluluk üstlenmesini, Çin’in stratejik niyetini anlamasını ve ulusal savunma ve askeri gelişimine objektif bakmasını umuyoruz”ifadeleri kullanıldı. 

ÇİN'İN NÜKLEER GÜCÜ ABARTILMAMALI

Konuya ilişkin açıklama yapan Bakanlık Sözcüsü, Pentagon’un yayınladığı Nükleer Durum İnceleme Belgesi’nde Çin’in nükleer gücü konusunda abartılma yapıldığını savundu. Çinli sözcü, nükleer silahları ilk kullanan taraf olmak istemediklerini de sözlerine ekledi.

NE OLMUŞTU?

Nükleer Durum İnceleme Belgesi, dün ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Patrick Shanahan tarafından açıklanmıştı. Shanahan, denizaltılarından fırlatılan balistik füze harp başlıklarının azaltılarak, yerine Soğuk Savaş sırasında kullanılan denizden fırlatılan nükleer seyir füzelerinin modernize edilip tekrar sahaya çıkarılacağını açıklamıştı. 

Kaynak: İHA

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Amerikan ordusunun utanç raporu: 500’den fazla c.nsel saldırı Soner Yalçın, "şeyh uçuran" Bardakçı'yı affetmedi Dikkat! Sosyal Medya'da porno film tuzağına düşmeyin! Öcalan'la ilgili bomba darbe iddiası! Bir yıl önce biliyordu