Anasayfa
24 Mart 2018 ( 2484 izlenme )
Reklamlar

Kilosu 80 dolara yükseldi! Türkiye'de 8 yerde var !

Kilosu 80 dolara yükseldi! Türkiye'de 8 yerde var
Kobalt metaline artık değer biçilemiyor. Dünyanın en büyük iki akıllı telefon üreticisi Apple ve Samsung, kobalt metali için doğrudan madencilik şirketleriyle görüşmeler yapmaya başladı.

Dünyanın en büyük iki akıllı telefon üreticisi Apple ve Samsung, kobalt metali için doğrudan madencilik şirketleriyle görüşmeler yapmaya başladı. Apple, geçtiğimiz ayın sonunda Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki kobalt madenciliği şirketleriyle beş yıllık anlaşmalar yapmak için çalışmalara başlamıştı. Akıllı telefon üretiminde önemli bir metal olan kobalt için ABD’li şirketin en büyük rakibi Samsung da harekete geçti.
Bloomberg’ün haberine göre, dev Samsung imparatorluğunun bir parçası olan Samsung C&T şirketi, Kongo’da doğrudan madencilik şirketleriyle görüşmelere başladı.

Kobalt, akıllı telefonlarda kullanılan şarj edilebilir pillerin üretimi için gerekli bir metal ancak elektrikli otomobil üreticilerinin de bu elemente ihtiyaç duyması nedeniyle rekabet bir hayli kızışmış durumda.

Lityum iyon pillerin artık elektronik cihazların yanı sıra elektrikli otomobillerde de kullanılmasıyla, bu pillerin ham maddesi olan kobaltın fiyatı müthiş bir tırmanış gösterdi. 2016 yılında bir ton kobalt 20.000 dolara satın alınabilirken, günümüzde aynı miktar için 80.000 dolar ödenmesi gerekiyor.

Türkiye'de mevcut kobalt sahaları arama ve işletme aşamasına göre toplamda 13 tane işletme yer alıyor. Türkiye’de kobalt bulunan yerler ise şöyle:

Adana Tufanbeyli, Balıkesir Dursunbey, Elazığ Keban, Gümüşhane Şiran, Kastamonu Küre, Manisa Merkez ve Turgutlu, Sivas Suşehri, Uşak Banaz

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'liler rüşvet konusunda artık birbirini şikayet eder hale geldi! BORCU OLANLAR DİKKAT! DEVLET VAZGEÇTİ Elif şafak Akp ve onların adalet sistemine sert tepki gösterdi 25 yaşındaki genç inandı ve başardı! Uçağı...