Anasayfa
04 Ağustos 2018 ( 599 izlenme )
Reklamlar

Oğlu annesini korkunç halde buldu

Bursa’da plastik kelepçeyle boğulmuş, elleri bağlı bir kadın cesedi bulundu. Talihsiz kadının çocukları ve akrabaları sinir krizi geçirdi.BURSA'da meydana gelen olayda Musab K. adlı genç, eve geldiğinde annesinin yerde hareketsiz yattığını gördü. Bunun üzerine genç, polis ve 112 ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen 112 ekipleri, 49 yaşındaki Melak Akta’nın öldüğünü tespit etti.

Polis ekipleri, yaptıkları araştırmada 6 çocuk annesinin vahşice katledildiğini belirledi. Akta’nın ellerinin bağlandığı ve plastik kelepçe ile boğulduğu ortaya çıktı. Evde yapılan incelemelerde kahve içildiği de öğrenildi. Akta’nın çocukları ve akrabaları sinir krizi geçirdi. Akta’nın 5 yıl önce kocası Mahmut K.’den boşandığı öğrenildi.

Polisin, cinayet şüphelisini bulmak için tahkikatı sürüyor.

***

Yükseköğretim Kurulu, 2018 YKS tercihlerinde eğitimcilerin tepkisine neden olan baraj sıralamasında aday lehine düzenleme yaparak sıralamaları yükseltti. YÖK'ün yeni kararı üniversitelerin; hukuk, mühendislik, mimarlık, tıp ve öğretmenlik programlarını kapsıyor.

YÖK, 2018 YKS tercihlerinde bazı programların başarı sıralamalarını öğrenci lehine genişletti. Daha önce açıklanan tercih barajlarında başarı sıralamaları daha yükseğe çekilirken, ilk 250 bine giren öğrencilerin tercih şansları da artmış oldu. 


YÖK'ten dün akşam saatlerinde tepkilere neden olan başarı baraj sınırlaması konusunda açıklama yaparak, bazı programlarda barajın öğrenci lehine genişletildiğini açıkladı. İşte YÖK'ün o açıklaması;


"Öğrencilerimizin lehine olmak üzere önceki yıllarda yürürlüğe konulan bazı programlara ait başarı sırası sınırlamalarının kalite önceliğimizden sarfınazar edilmeksizin genişletilmesi uygun görülmüş ve ilgili programların tercih edilebilmesi için gerekli olan asgari başarı sıralaması sınırları bu yıl için aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.


ÖĞRENCİ LEHİNE GENİŞLETİLDİ


Açıklanan sınav sonuçları, kontenjanlar ve farklı puan türlerinde tercih hakkı kazanan öğrenci havuzunun genişlemiş olması durumu birlikte analiz edildi. Bu analizler sonucunda öğrencilerimizin lehine olmak üzere önceki yıllarda yürürlüğe konulan bazı programlara ait başarı sırası sınırlamalarının kalite önceliğimizden sarfınazar edilmeksizin genişletilmesi uygun görülmüş ve ilgili programların tercih edilebilmesi için gerekli olan asgari başarı sıralaması sınırları bu yıl için aşağıdaki şekilde belirlendi.


KARAR NE ANLAM TAŞIYOR?


YÖK'ün yeni kararıyla birlikte mimarlık fakültesinde 200 bine yakın olan başarı sırası barajı 250 bine yükseltildi. Böylelikle yeni düzenlemeyle birlikte 250 bin ve altında başarı sırasına sahip adaylar, üniversitelerin mimarlık fakültelerini tercih edebilecekler. Fakültelerin yeni başarı sırası barajları şöyle;
*: (Orman. Ziraat. Su Ürünleri Fakülteleri programlan ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programlan hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programlan dâhil)


**: (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Elma Sirkesinin 16 Muhteşem Faydası... Saçmalık' Türkiye'ye de sıçradı! SONAR'dan son anket! Bayrakçı açıkladı: Erdoğan'ın işi çok zor! SABAH YAZARI: DOLAR SEKSEN LİRA OLSA, ERDOĞAN