Reklamlar

Özal’ın Deniz’ler için yazdığı mektup

Can Dündar 6 Mayıs 2012 tarihli yazısında ölümlerinin 40. yılında anılan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişini kaleme aldı. Dündar yazısında idama 4 hafta kala Turgut Özal’ın yazmış olduğu mektuba yer verdi. Özal mektubunda Deniz ve arkadaşları ile ilgili olarak şu ifadelere yer vermişti: “Sözde bir acıma duygusu ile karıştırılan, aslında maksatlı birtakım oyunlara alet olarak Türkiye’yi yıkmak isteyenlere bir şans daha mı vereceğiz?”
ABD’DEN GELEN MEKTUP
Halit Çelenk’in kızı sevgili Serpil Çelenk Güvenç de 40. yıl için benim gibi heyecanla arşive girdi. O dönem dünya ve Türk basınında çıkan yazıları derleyen çok önemli bir kitap çıkardı. (“Darağacına Mektuplar”, İmge, 2012)
Aylar önce önsöz yazmam için kitabın taslağını getirdiklerinde bir sayfaya geldim, çakıldım.
7 Nisan 1972 günü, yani idamlara 4 hafta kala, Tercüman gazetesinin 2. sayfasında Ahmet Kabaklı’nın köşesinde bir mektup yayımlanmıştı.
Mektubu Amerika’dan yollayan, Turgut Özal’dı.
DPT müsteşarlığından ayrılmış Dünya Bankası’nda danışmanlığa gitmişti.
Mektubunda o günlerde Washington Post’ta Boğaz Köprüsü’nü öven bir makalenin yayımlandığından söz ediyor ve köprünün Türkiye’deki solcular tarafından nasıl “tenkitlere maruz kaldığını” hatırlatıyordu.
İşte o mektup…

Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Meral Akşener; Erdoğan ve Bahçeli'yi arşivle vurdu ciddi iddia