Anasayfa
14 Mart 2018 ( 1388 izlenme )
Reklamlar

Playboy’a soyunan ilk Türk kadın olan ve pek çok filmde oynayan Seher Şeniz’in zirveden dibi görme hikayesi yürekleri paramparça etti.

16’SINDA ZORUNLU EVLİLİK YAPTI 

Seher Şeniz 1948 yılında İzmir-Nazlıdere’de doğdu. Doğumunda soyadı Başdaş idi. Seher talihsiz bir çocuk olarak dünyaya geldi. Çünkü aileyi terk edip giden babasını, hiç göremedi. Kendinden başka da bir abisi ve bir de ablası vardı. Bu ufak aile daha iyi bir yaşam umuduyla İstanbul’a geldi. Daha 16’sında genç bir kız iken zorunlu bir evlilik yaptı. Nitekim bu evliliği çok kısa sürecekti. 

GÜZELLİK YARIŞMASINDA BİRİNCİ OLMUŞTU

Kanunen bir kız evlendiğinde 18 yaşında olup olmadığına bakılmaksızın rüşt sayılıyordu. Seher Şeniz de aslında bu sebeple, özgür olabilmek düşüncesiyle hiç istemediği bu evliliği yapmıştı. Bu ilk evliliği yaklaşık 1 ay sürdü. Bundan sonra ise Şeniz’in ilk durağı bir güzellik yarışması oldu. Caddebostan Plajında yapılan bu yarışmada 1. oldu. Aynı zamanda bu yarışmada, sonraki yıllarda tanınacak bir başka isim Seyyal Taner de 3. olmuştu. 

İlgili resim

 

ÜNÜ TÜRKİYE’Yİ AŞMIŞTI

Amerikalı Anthony Wilkins ile 2. evliliğini yapar. Seher Şeniz esasında magazin ve sinemada göründüğünden çok daha duygusal bir karaktere sahipti. Soyunmaktan çok utandığını daima beyan ediyordu. Hatta kocasının önünde bile soyunurken utandığını belirtiyordu. Rol aldığı 22 film içerisinde günümüzde en fazla tanınmışı 1971 yapımı Tarkan: Viking Kanı filmidir. Şeniz’in ünü sadece Türkiye değil, Avrupa’ya da ulaşmıştı. Hatta Playboy dergisine fotoğrafları çıkan ilk Türk oldu. 

SEHER ŞENİZ TARKAN ile ilgili görsel sonucu

80’LER ONUN İÇİN ÇÖKÜŞ OLDU  İLK İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BAŞARILI OLAMADI 

29 Haziran 1984’te dört tüp ilaç içerek intihar etmeye çalıştı. Acilen yetiştirildiği hastanede güçlükle hayata döndürülebildi. Bundan sonra ne sinema ne de magazinde eskisi kadar göründü. 1992 yılı Mayıs ayında seyahate gideceğini söyleyerek, evinin anahtarlarını abisine verilmek üzere komşusuna bıraktı.

İKİNCİ İNTİHARDA MAALESEF BAŞARILI OLDU

14 Mayıs günü abisi Turhan Başdaş daireye girdiğinde kardeşi Seher’in cansız bedeniyle karşılaştı. Seher Şeniz ikinci intihar denemesinde başarılı olmuştu. Ondan geriye ise yaşadığı kadersiz hayat hikayesi ve bir veda mektubu kalmıştı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ERDOĞAN "BEN TALİMAT VERDİM" DEDİ... MHP ŞOKTA, HDP ŞAŞKIN! Bir öğrenci ayağa kalkar ve profesöre şu soruyu sorar: MHP şimdi de Atatürkçülere taktı: Kemalizm batı uydurması! Son dakika! AKP’nin seçim barajı planı ortaya çıktı...Mhp'yi kurtarıyor...