Anasayfa
01 Mart 2018 ( 813 izlenme )
Reklamlar

PUTİN'DEN DÜNYA'YI KORKUTAN AÇIKLAMA! ÖYLE BİR SİLAH YAPTI Kİ

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Peutin'den gelen son dakika açıklama dünyayı korkuttu.


Bu ay yapılacak başkanlık seçimlerini kazanarak görevinde dördüncü döneme geçmesine kesin gözüyle bakılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıllık konuşmasında seçim vaatlerinden de bahsetti.

Putin, yoksulluğu yarı yarıya azaltma vaadinde bulunurken, dünyanın neredeyse her noktasını vurabilecek balistik füze geliştirdiklerini de söyledi.

Federal Meclis üyelerine konuşma yapan Putin, 2000 yılında ülkede 42 milyon yoksul bulunduğunu, bugün sayının 20 milyona indigini söyledi. Putin sayının daha azalması gerektiğine vurgu yaparak altı yılda yoksulluğu yarı yarıya indirme vaadinde bulundu.

Rusya’nın sağlık sistemi konusunda adımlar atması ve yaşam standardının yükselmesi, askeri altyapının değişmesi gerektiğine de değinen Putin, “Dünyada medeniyetlerin değiştiği bir döneme tanık oluyoruz. Ayağa kalkıp bu değişimlerle yüzleşmeliyiz” dedi.

Rusya’da yolların altyapısı için yaptığı harcamaların iki katına çıkarılması gerektiğini sözlerine ekleyen Putin, bu harcamaların yaklaşık 740 milyar lirayı geçmesi gerektiğini söyledi.

Putin ayrıca, yaptığı konuşmada yeni bir kıtalararası balistik füze geliştirdiklerini ve bu füzenin dünyanın neredeyse her noktasını vurabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı, yeni füzenin hava savunma sistemleri tarafından müdahale edilmesinin zor olduğunu da belirtti.

İnternethaber.com


DÜNYA TEDİRGİN! İŞTE ABD'NİN YENİ TEHDİDİ

ABD'nin çelik ithalatına vergi getirme planına tepkiler artarken Beyaz Saray, ABD'deki çelik ve alüminyum sektörü yöneticilerini Başkan Trump ile olağanüstü toplantıya çağırdı.

Dünya tedirgin! İşte ABD'nin yeni tehdidi

ABD'nin çelik ithalatına vergi getirme planına tepkiler artarken Beyaz Saray'ın, ABD çelik ve alüminyum sektörü yöneticilerini Başkan Donald Trump ile olağanüstü toplantıya çağırdığı bildirildi. 
 
Toplantıda, Trump'ın çelik ve alüminyum ithalatına ulusal güvenliğin korunması adına getirilecek sınırlamalar konusunda
 uzun süredir beklenen kararı açıklayabileceği ifade edildi. 
 
Toplantıda çelik ve alüminyum ithalatına uygulanacak gümrük vergilerinin veya kotaların duyurulması bekleniyor.
 
Bununla birlikte bazı kaynaklar, alüminyum ithalatına getirilecek gümrük vergileri veya kota konusunda çalışmaların çarşamba akşamı itibariyle tamamlanmamış olduğunu, toplantının olası alternatifleri tartışmak için düzenleniyor olabileceğini ifade etti.
Konuya yakın iki kaynağa göre Trump danışmanlarına çelikte yüzde 25, alüminyumda yüzde 10 gümrük vergisini duyurmak istediğini söyledi. 

ÜLKELER ARASINDA TÜRKİYE DE VAR

ABD'nin çelik ithalatında gümrük vergisi uygulamak istediği ülkeler arasında, Türkiye, Çin, Mısır, Hindistan, Rusya, Güney Afrika ve Brezilya'nın bulunduğu bildirilmişti.
 
AB yetkilileri, bir süre önce ABD'nin ithalata ek vergi getirme ihtimaline yanıt olarak bazı seçenekleri gözden geçirdiklerini duyurmuştu.

ALMANYA: ABD'NİN ÇELİK VERGİSİNE YANIT VERECEĞİZ
 
ABD'nin çelik ithalatına ek vergi getirme planına AB içerisinde en büyük tepki Almanya'dan gelmişti. Almanya Ekonomi Bakanlığı sözcüsü, Avrupa Birliği'nin (AB) ABD'nin çelik ithalatına vergi getirme planına gereken yanıtı vereceğini belirtmişti.
 
Sözcü, "Öncelikle ABD Başkanı'nın nasıl bir adım atacağını bekleyip göreceğiz. Avrupalı şirketlere yönelik bir sınırlama gelirse Avrupa Birliği orantılı olarak karşılık verecektir " ifadelerini kullanmıştı.

TÜRKİYE: ZORUNDA KALIRIZ
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise konuya ilişkin itiraz ve şikayetler olması durumunda Türkiye olarak  ABD'ye karşı önlem almak zorunda kalacaklarına dikkati çekerek, şu  değerlendirmelerde bulunmuştu:
 
"Çünkü Türkiye'deki ithalatçılar, üreticiler ve ihracatçıların da bu  konuda hassasiyetleri ortaya çıkar, duyarlılıkları artar. Bununla ilgili bizlere  şikayetleri olur, biz de bu şikayetleri inceleriz, bakarız. Dolayısıyla buradan  önlem çıkma ihtimali yüksektir. Bu dönemde ABD'nin bazı ihraç ürünlerine ilave  yükümlülük vergileri uygulamamız da oldu. Bu şekilde yakın takip ediyoruz. Ama  ABD'nin, 'Dünyanın her yerine serbestçe ürünlerimi satabileyim diğer taraftan da  ABD'ye başka ülkeler istediği ürünleri serbestçe satmasın.' anlayışı, kabul  edilebilir bir şey değil."
 
ABD'nin tutumunun Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğunu  vurgulayan Zeybekci, "ABD'nin yakın dönemde bu yanlıştan, korumacı ve içine  kapanık duvarları yükselten anlayıştan pek ayrılacağı ümidi içinde değilim. Biz  de önlemlerimizi alıp bu konudaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz." dedi.

TAVSİYE ABD TİCARET BAKANLIĞINDAN

ABD Ticaret Bakanlığı Trump’a gümrük vergilerine yönelik seçenekleri içeren tavsiye raporu sunmuştu. Trump yetkililere çelikte yüzde 24 gümrük vergisi uygulanması seçeneğine daha yatkın olduğunu söylemişti. Trump’a özellikle önemli hammaddesi çelik olan otomotiv endüstrisinden gümrük vergisi uyarısı gelmişti. ABD’li çelik üreticileri ise Trump’tan özellikle Çin’deki aşırı kapasiteye karşı "sektörü savunmasını" istemişti. 

İLK ADIM ATILDI

Öte yandan ABD Ticaret Bakanlığı, Çin menşeli alüminyum folyo ithalatında vergi uygulanmasına karar verdi. Bakanlık, Çinli ihracatçıların ABD'de alüminyum folyoları değerinin altında bir fiyattan sattığının belirlendiğini açıkladı. Bu durumun Çinli alüminyum folyo üreticilerine yüzde 17,17 ila yüzde 80,97 arasında haksız sübvansiyon sağladığı belirtildi.

Çin, 2016'da ABD'ye 389 milyon dolar değerinde alüminyum folyo satmıştı.
 
Çin ise ABD'nin aldığı kararı eleştirerek vergi uygulamasının herhangi bir dayanağı bulunmadığını savundu. 

haber7


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vatandaşa kötü haber. Bir zam daha geliyor SAYMAK İMKANSIZ HERKES ŞAŞKIN Yanmakta olan evdeki kızlar Türkiye izahat istemişti! Arabistan'dan açıklama