Anasayfa
15 Mart 2018 ( 331 izlenme )
Reklamlar

Sabahları Görülen Baş Ağrısına Dikkat!.

Baş ağrısı şikayeti sık tekrarlıyorsa mutlaka incelenmesi gerekiyor. Özellikle sabah saatlerinde yoğunlaşan şiddetli baş ağrısı, beyin tümörü habercisi olabilir. 


Beyin tümörlerinin yüzde 60-70’inde baş ağrısı ilk semptom olarak kendini gösterdiğini söyleyen Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, toplumun neredeyse %80’ini ilgilendiren baş ağrıları ve nedenleri hakkında en çok merak edilen sorularımızı yanıtladı.

Baş ağrılarının büyük bir kısmı beyin tümörü anlamına gelmiyor. 

Baş ağrısını iki türlü incelememiz gerekiyor. Birincisi primer baş ağrısı dediğimiz birincil baş ağrıları. 

Bunların içerisine migren, kronik günlük baş ağrısı, kinetik baş ağrısı dediğimiz ağrılar giriyor. Kronik baş ağrısına bakarsak bunlar arasında tek taraflı olması, şiddetli ağrının olması ve tekrarlaması söz konusu. Bayanlarda migren oranı yüzde 20’ye yakın, erkeklerde yüzde 6-10 arasında değişiyor. Bu ağrılarla birlikte bulantı kusma da olabiliyor.

Hastalar bu ağrıyı çektiği zamanlarda ışığa, gürültüye hassas oluyorlar ve genel bir işgücü kaybı günlük hayattan normal faydalanamamak söz konusu. Bunların yanında gerilim tipi baş ağrıları var. Bunlar 30 dakika ile 7 gün arasında değişebiliyor.

İkincil başağrıları beyinden kaynaklanır

Bazı ağrılara çok dikkat etmek gerekiyor. Biz bunlara ikincil baş ağrıları diyoruz. Beyindeki bir sebepten dolayı yaşanan baş ağrılarıdır. Ağrı özellikle sabahları ortaya çıkar. Nedeni şu; kafa içi basınç artışı, özellikle uykudayken nefes alıp vermenin azalması nedeniyle genel vücutta bir ödem oluşuyor. Eğer beyinde yer kaplayan bir lezyon varsa bir ödem oluşuyor ve bu ödem sabahları artıyor.

Hasta uyandığında baş ağrısı, kusma oluyor ve öğleye doğru hasta rahatlıyor. Bu tür bulgular varsa mutlaka bir doktora ulaşmak gerekiyor. Çünkü bu tür bulguları olan insanlarda mutlaka bir görüntüleme yapmak lazım. Çocuklarda baş ağrısı önemli olup çok rastlanır bir durum değildir ama çocuğunuz başım ağrıyor diyorsa mutlaka bir doktora başvurmak, incelemek gerekiyor.

Bu ağrının diğer ağrılardan ayırt edici bir özelliği var mı?

Bu ağrının diğer baş ağrılarından farklı olması gerekiyor. Migreni olan bir hasta aynı ağrıları devam ediyorsa ona bir şey yapmaya gerek yok, tedavisi zaten devam ediyordur. 

Bu Belirtiler Varsa Mutlaka Bir Doktora Gidin!

Fakat keskin, ani başlayan bir baş ağrısı varsa hasta ‘hayatımda ilk defa bu kadar şiddetli ağrım oldu’ diyorsa, kafa içindeki baloncuk denilen anevrizmaların patlaması olabilir. Bu tür bir ağrı varsa bir doktora müracaat etmek gerekir. Özellikle bir nöroloğa gitmeli. Fakat, beyin tümöründe olan baş ağrıları özellikle sabahları olan baş ağrılarıdır.

Beyin tümöründe ağrının yanında hastada şuurda bozukluklar, algılama problemleri, epileptik nöbetler olabilir. Görme ve duyma ile ilgili nöbetler tümörün yerine göre, tümör neredeyse beynin o kısmı ne yapıyorsa onunla ilgili problemler de kendini gösterebilir.

http://bilgeturkhaber.com/sabahlari-gorulen-bas-agrisina-dikkat

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TÜM TÜRKİYE BU DÜĞÜNÜ KONUŞUYOR !! Bunlar insan olamaz okuyunca insanlıktan utanıyoruz Dünyada en çok görülen hastalıklar arasında. Kurtuluşu yok denilse de bir formülü var Seks bağımlısı kadının hayatı kabusa döndü! Birde bu var