Anasayfa
01 Ocak 2018 ( 2000 izlenme )
Reklamlar

SADETTİN TANTAN AĞIR KONUŞTU: BU OHAL KİME OHAL!..

TANTAN: BU KHK NEDEN PKK'YA KARŞI ÇIKARILMIYOR"

Eski İçişleri Bakanı ve Yurt Partisi lideri Tantan, gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Hükümete uyarılarda bulunan Tantan, "Türkiye kuruluş ayarlarına dönmeli" dedi.

"KİŞİSEL ÇIKARLAR ÖNDE GİDİYOR"

Dış politikada izlenen tutuma bakıldığında iktidar sahiplerinde, devlet ve millet çıkarları üzerine kurulmuş bir yaklaşım yerine kişisel değerlendirmelerin öne çıktığını belirten Tantan, "Uluslararası ilişkilerde, iktidar sahiplerinin kişisel çıkarlar etkileyici rol oynamıştır" dedi.

Orta Doğu'da baskın rol üstlenen küresel güçlerin çıkarlarıyla Türk Devleti'nin menfaatlerinin çatıştığının yıllardır bilenen bir gerçek olduğunu kaydeden Tantan, şunları söyledi:

 "DIŞ POLİTİKADA DEVLET AKLI KULLANILMADI"

"Bu konudaki değerlendirmeler, raporlar ve yaklaşımlar devletin arşivinde olmasına rağmen, bunlar gözardı edilerek yine kişisel değerlendirmeler ön planda tutulmuştur. Devlet aklı, bölgede uzun yıllardır dış güçler tarafından beslenen, eğitilen, silahlandırılan ve kışkırtılan başta PKK/PYD/YPG olmak üzere daha sonra da yine emperyal güçler tarafından üretilen IŞID'in Türkiye'ye karşı kurgulanmış yıkım projesi olduğunu belgelerle sabit kılmıştır. "

"SANKİ DÜNYAYI YENİ KEŞFETMİŞLER GİBİ.."

"Bütün bunların bilinmesine rağmen, ortaya çıkan gelişmeleri yeni anlamışlar gibi sözde çözüm geliştirmeye çalışmaları, dış politikada uğradığımız yıkımın baş sebebidir. Bunun en çarpıcı örneklerinin başında Doğu Akdeniz'deki hakimiyet alanını neredeyse elimizden kaçırmış olmamızdır."

"SİYASETİN AGRESİF TAVRI ÜLKEYE KAYBETTİRİYOR"

"KKTC'nin haklarının yeterince savunulamamasında, Ege'de Yunanistan'ın adaları işgal etmesi karşısında düşülen çaresizlik geldiğimiz vahim durumu ortaya koymaktadır. İktidarın, ABD ve Rusya arasında yaşadığı gelgitler ile Avrupa Birliği'ne karşı takınılan agresif tutum kazanç yerine kayıp getirmiştir. "

"GÖZ GÖRE GÖRE ORDUMUZUN GÜCÜNÜ ZAYIFLATTILAR"

"Tabii pasif ya da etkisiz politikaların temelinde yatan ana gerçek, iktidarın bugünlerde üzerine çullandığı FETÖ terör örgütüyle birlikte ortaklık yaparken, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne uyguladığı operasyonlardır. Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk davalarıyla Türk Ordusu zaafa uğratılırken, aynı zamanda Silahlı Kuvvetler'in içine de nifak sokuldu ve bölgedeki caydırıcılık etkisine darbe vuruldu."

"CUMHURİYETİN KURULUŞ FELSEFESİNE GERİ DÖNÜN"

"Sonuç olarak stratejik derinlikle başlayan yaklaşımlar, tutarsız hamlelerle çukura gömülmüştür... Bu sarmaldan Türkiye çıkabilir. Bunun yolu, Türkiye'nin kuruluş felsefesindeki esaslarına geri dönmektir. Kurumsal devlet, hukuk ve adelet zemininde yeniden inşa edilmeli ve halka geri dönülmelidir."

Sadettin Tantan, iç politikadaki durumun daha da vahim olduğunu, bölgemizde yaşanan enerji  ve ekonomik savaşlarda suratli, etkili kararlar alabilmenin şartının Türkiye'nin içeride birlik içinde olmasını gerektirdiğini ifade etti. "

Zaafa uğratılan hukuk devleti yeniden inşa edilmeli, vatandaşın adalete olan güveni tesis edilmeli" diyen Tantan, şöyle devam etti:

"PKK'YLA İLGİLİ KHK ÇIKARILMIYOR"

"Kamu düzenini yeniden tesis etmek, silahlı ve silahsız terör örgütü tehdini ortadan kaldırmak amacına hizmet etmesi etmesi gereken KHK'lar, hayatın her alanına müdahale etmenin aracı olarak kullanılmaya başlandı. Buna rağmen, yıllardır Türkiye'ye ağır bedeller ödeten bölücü terör örgütü PKK'nın mal varlığına el konulması yönünde bir KHK'nın çıkarılmadığı da dikkatlerden kaçmıyor." 

Kaynak: Yeniçağ

https://sarizeybekhaber.com/eski-bakandan-hukumete-dikkat-cekici-uyari

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akit yazarından AKP'li Şamil Tayyar'a: Gerdan kıra kıra arkamdan küfür ve hakaret saydırıyorsun! Makatından salatalık çıkan Kayserili imam Çerkezköy’e gitmek için trene binen 3 kuzen hayatını kaybetti İşte Rockefeller'in şoke eden 'Türkiye' itirafları!