Anasayfa
19 Kasım 2018 ( 17 izlenme )
Reklamlar

Sattılar... 'FABRİKA ORTADA YOK' milli servet bu kime sattıysanız ortaya çıkarmalısınız

Kahramanmaraş'ta başlayan kar yağışı çok sayıda pancar üreticisini mağdur etti. Çiftçilerin tahminine göre Elbistan Ovası'nda şeker fabrikasına teslim edilecek 100 bin ton pancar kar altında bulunuyor.

FABRİKANIN ALMASI LAZIM

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde düşen hava sıcaklıkları,kar yağışını da beraberinde getirdi. Önceki gün sabah saatlerinde başlayan kar, akşam saatlerine kadar devam etti. Sıcaklıklar ise eksi 8 dereceye kadar düştü. Kar yağışı nedeniyle tarlalardaki pancarlar beyaz örtü altında kaldı. 


Ovadaki birçok tarlada kar altında kalan şeker pancarı sökülmeyi beklerken, sökülerek yol kenarlarına silolanan pancarlar da fabrikaya taşınmayı bekliyor.

‘ŞEKER FABRİKASINI ALAN FİRMA YARDIMCI OLMUYOR’

“Allah sonumuzu hayır etsin” diyen Halil Çetin isimli çiftçi, “Bu seneki kadar rezillik görmedim. Fabrikada hiç alım yok. 2 günden beri karın altında bekliyoruz. Hiçbir ağızdan da açıklama gelmiyor. Pancarlar da karın altında. Allah sonumuzu hayır eylesin. Bu zamanda pancarımız biterdi ama benim 350 ton pancarım karın altında bekliyor. Fabrikaya götürme imkanımız da çok zor. Traktörlerimiz çalışmıyor. Şeker fabrikasını alan firma bize hiç yardımcı olmuyor. 1 tek makine çalışıyor orada. Soğukta karın altında bekliyoruz. Bu gidişle ocak ayına kadar da pancar çekeriz herhalde” ifadelerini kullandı.

‘MİLLİ SERVET BU’

Tarlasının kenarına silo ettiği şeker pancarını iş makinesi ile römorka yükleten Derviş Kılıç, Elbistan ve Afşin'deki çiftçilerin mağdur olduğunu söyleyerek, “Çiftçi, hiç kimsenin umurunda değil. Çiftçinin hazin sonu bu. Hiçbir şeye güç yetmiyor. Anlatmaya gerek yok, işte görüyorsunuz çiftçinin halini. Elbistan'da, Afşin'de tüm bu çevre köylerimizdeki çiftçilerimizin başında bu rezillik. Herkes bu durumda, bütün çiftçilerimiz rezil. Malı çamurda kalmış, karda kalmış” diye konuştu.

Çiftçilerin tahminine göre Elbistan Ovası’nda şeker fabrikasına teslim edilecek 100 bin ton pancar kar altında bulunuyor. Tarlada kalan pancarın makinelerle sökülemeyeceğini belirten çiftçiler, eksi 8 derece soğukta elle pancar sökmekle karşı karşıya kalacak. Çiftçiler, mağduriyetin en büyük sebebinin özel firmanın işlettiği şeker fabrikasındaki alım politikasının yanlışlığı olduğunu söylediler.

Kaynak: Sözcü 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

GÜNE KÖTÜ HABERLE UYANDIK ANKARA'DA ... Sürücülere kötü haber! Beleş akaryakıt dönemi sona eriyor Açken Karbonatlı Su İçerseniz Öyle Bir Şey Oluyor Ki. Karbonatlı Su: Katıksız Sağlık.. Son dakika... YPG/PKK Çevreledi!