Anasayfa
01 Ocak 2018 ( 2955 izlenme )
Reklamlar

SAYIŞTAY RAPORU ORTAYA ÇIKTI!.. ZARAR BÜYÜK!

Yıllardır bütçesi kara deliğe dönüşen Demiryolları’nın 2016’yı da 2.5 milyar lira zararla kapattığı ortaya çıktı. 


Finansal yükü artan kuruluşu Sayıştay uyardı.Hızlı tren yatırımlarıyla dikkat çeken Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) zararda hızlı çıktı. 

TOPLAM ZARAR: 16.1 MİLYAR TL

Sayıştay'ın denetim raporuna göre 2016 yılını 2.5 milyar lira zararla kapatan TCDD'nin geçmiş yıllarla birlikte toplam bilanço zararı 16.1 milyar liraya ulaştı.

ZARAR HAZİNEDEN

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre TCDD'nin yıllardır zarar etmesi nedeniyle, iç kaynak yaratamadığına dikkat çeken denetçiler, kaynak ihtiyacının sürekli olarak Hazine tarafından yapılan sermaye artışları ve  devirli/garantili yurtdışı krediler ile karşılandığını vurguladı. 

Bu kapsamda sadece  2016 yılında TCDD'ye Hazine tarafından 6.1 milyar lira nakit sermaye transferi ve 426 milyon lira görev zararı ödemesi yapıldı. 

MALİYETLER YÜKSEK

Kurumun yıllardır zarar ettiğini ve faturanın günden güne kabardığını ifade eden Sayıştay denetçileri, “Yüksek maliyetlerle işletmecilik yapmak zorunda kalan TCDD üzerindeki finansal yük artmıştır. Bu olumsuz yapı, demiryolu sektörünün ve TCDD'nin başlıca ana sorununu oluşturmaktadır”değerlendirmesini yaptı.

SADECE HIZLI TREN YAPMAKLA OLMAZ

 Gelişmiş ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişimlerinde demiryolu taşımacılığının önemli rol aldığını hatırlatan denetçiler, “TCDD'nin, modern, hızlı ve güvenli bir taşımacılık faaliyetinde bulunan, ekonomik teşkilat yapısına sahip, verimli çalışan ve rekabet gücü yüksek bir kuruluş haline getirilmesi önem arz etmektedir” dedi.

PROJELER VERİMLİ DEĞİL

Hızlı tren projeleri başta olmak üzere, bu alandaki yatırımların en uygun maliyetle ve zamanında tamamlanması gerektiğine dikkat çeken Sayıştay, “Bu nedenle yatırım projelerinin ayrıntılı araştırmalara ve zemin-sondaj etütlerine dayalı olarak hazırlanması, ihalelere gerçekçi metrajlar üzerinden çıkılması, zorunlu haller dışında ihaleden sonra projelerde kapsamlı değişikliklere gidilmemesi” önerisinde bulundu.

 TCDD'nin verimli çalışan ve rekabet gücü yüksek bir kurum haline getirilmesi gerektiğine vurgu yapan denetçiler, “Hızlı tren projelerinin yanı sıra, konvansiyonel hatların modernizasyonuna da ağırlık verilmeli” dedi. 

YOLCU SAYISI YÜZDE 6.6 AZALDI

Ulaştırma sektöründe tekel olarak faaliyet gösteren TCDD'de, 2015 yılında 95.3 milyon kişi taşınırken, 2016 yılında bu rakam önceki yıla göre yüzde 6.6 oranında azalışla 89 milyon kişi oldu. 

kaynak: Sözcü/ Yeniçağ

https://sarizeybekhaber.com/sayistay-raporu-ortaya-cikti

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Biraya zam geldi: İşte zamlı bira fiyatları 12 il büyükşehir olacak: İşte 12 ilin listesi AKAM'ın anketinden: İyi Parti barajı aşıyor; AKP, Meclis'te çoğunluğu kaybediyor ASELSAN CİNAYETLERİNİ AYDINLATACAK ŞOK İTİRAF