Anasayfa
24 Eylül 2018 ( 1215 izlenme )
Reklamlar

Son dakika! İNDİRİM YAPILACAK YÜZDE YÜZ ARTACAK

Son dakika! İNDİRİM YAPILACAK YÜZDE YÜZ ARTACAK

Bakan Pakdemirli müjdeyi verdi: Yüzde 15 indirim yapılacak
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Gübre fiyatlarında yüzde 15 oranında indirim yapılacak." dedi.

Son dakika! Bakan Pakdemirli müjdeyi verdi: Yüzde 15 indirim yapılacak
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Kredi  Kooperatifleri Merkez Birliğinin (Tarım Kredi) en önemli tarımsal girdilerden kimyevi gübrede yüzde 15'lere varan indirim sağlayacağını bildirdi. 
 

Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığında düzenlediği basın  toplantısında, gübre fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
 
Tarımın en önemli girdisinin gübre olduğuna işaret eden Pakdemirli,  "Çiftçi, tarlasına yeterli gübre atamazsa hasatta yeterli verimi alamaz. Son  zamanlarda dünyadaki ekonomik dalgalanmalar, kur üzerinden ekonomimize yapılan  finansal saldırılar malum. Çiftçimizin ekmeğine göz diken maksatlı kesimlerin bu  durumu fırsata çevirme çabalarıyla kimyevi gübre fiyatında artış yaşandı." dedi.
 
Pakdemirli, bu artışların bir kısmının maliyet artışına, diğer  kısmının ise kasıtlı ve spekülatif sebeplere dayalı olduğuna dikkati çekerek,  Tarım Kredi'nin üreticinin girdilerini kolaylaştıracağını, Toprak Mahsulleri  Ofisinin (TMO) de üreticinin elde ettiği ürüne alım garantisi vereceğini söyledi.
 
Böylece, bakanlık ve çiftçinin, üretimin her aşamasında koordineli  çalışacağını vurgulayan Pakdemirli, şöyle devam etti:
 
"Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 'Çiftçimize sahip çıkacağız,  çiftçimizi asla ezdirmeyeceğiz.' demişti. Bizler de bunu yapıyoruz. Bakanlık  olarak Tarım Kredi ile yapılan çalışmalarla güzel bir haber vermek istiyoruz.  Tarım Kredi, en önemli tarımsal girdilerden kimyevi gübrede cinslerine göre  değişmekle beraber yüzde 15'lere varan indirim sağlayacak. Örneğin, DAP gübrenin  tonu 3 bin 250 liradan 2 bin 900 liraya düştü. Yapılan indirimin piyasaya  yansımasıyla tüm sektörün benzer hassasiyeti göstermesini bekliyoruz."
 
Pakdemirli, gübre fiyatlarında aşırı artış yapan firmaları yakın  takibe aldıklarını da bildirdi.
 
Uzun yıllardır artmayan buğday ve arpa prim desteklerini  artıracaklarını ifade eden Pakdemirli, "Arpa ve buğdayda 5 kuruş olan prim  desteğini yüzde 100 artırarak önümüzdeki yıl 10 kuruş olarak ödeyeceğiz. TMO  üzerinden, çiftçimizin önümüzdeki hasat döneminde hiçbir şekilde mağdur  edilmesine izin vermeyeceğiz." diye konuştu.
 
"Dünya fiyatlarından alacağız"
 
Pakdemirli, arpa ve buğday üreticisinin alın teri ürünlerini dünya  fiyatları üzerinden alacaklarına dikkati çekerek, "Bu konuda, çiftçimizin  herhangi bir endişesi olmasın. TMO, piyasaların ihtiyacı olan arpa ve buğday  arzına devam etmektedir, stokları yeterlidir ve takviye edilmektedir. TMO'nun  buğday fiyatı uygulamasına ekmek fiyatlarını belirlerken uyum gösteren başta  belediyelerimize, fırıncılarımıza ve market zincirlerine teşekkür ediyorum."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Bazı tarımsal ürünlerin fiyatlarındaki artışa yönelik soru üzerine  Pakdemirli, "Marketleri ciddi takip ediyoruz. Fiyat hareketlerini, oluşumları  takip ediyoruz. Bu takibi hem Ticaret Bakanlığı hem de arz güvenliği açısından  biz yapıyoruz. Zaman zaman domates olsun diğer ürünler olsun tüm ürünlerde  takibimiz devam ediyor ve edecek. Vatandaşlarımız müsterih olsun." ifadesini  kullandı.
 
Pakdemirli, stokçulara her türlü yaptırımı uygulamaya devam  edeceklerinin altını çizerek, bunlarla ilgili bir ifşa faaliyetlerinin olmadığını  ama gerekirse ifşa edebileceklerini dile getirdi.
 
"Çiftçiye 130 milyon lira kaynak"
 
Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz da Türkiye'de yıllık  kimyasal gübre kullanımının yaklaşık 6 milyon ton civarında olduğunu belirterek,  Tarım Kredi'nin bunun 2 milyon tonunu üreterek piyasaya arz ettiğini bildirdi.
 
Poyraz, gübre fiyatlarında yapılan asgari indirimin yüzde 11,5  olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Bu söylediğim taban fiyat. Bunun içinde nakliyesine, mesafesine göre  illerde biraz farklılık oluşabilir ama piyasa fiyatlarının ciddi anlamda altına  düştüğümüzü söyleyelim. Maliyet olarak da bu indirimlerle yaklaşık 130 milyon  lira çiftçimize doğrudan bir kaynak aktarmış olacağız."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siyah giyimli adamlar 97 araba yaktı AKP'DEKİ ÇÖKÜŞÜ YENİ ŞAFAK YAZARINDAN DİNLEYİN Eğer Tavuk Etinde Beyaz Çizgiler Görüyorsanız Kesinlikle Yemeyin! Üç Adam Ölür ve Cennet'e Giderler...