Anasayfa
10 Ağustos 2018 ( 1032 izlenme )
Reklamlar

SON DAKİKA...KAHPE AMERİKA TÜRKİYE'YE RESMEN SAVAŞ AÇTI !

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile ilişkilerin iyi olmadığını belirterek Türkiye'den ithal edilen alüminyuma yüzde 20, çeliğe yüzde 50 gümrük vergisi getirildiğini açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, az önce sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yaparak Türkiye'ye çelik ve alüminyumda uygulanan ek gümrük vergisini ikiye katladığını açıkladı.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ İYİ DEĞİLTürkiye ile ilişkilerin iyi olmadığına vurgu yapan Trump, şu ifadeleri kullandı;'Şu anda Türkiye’nin çelik ve

alüminyum ithalatına uygulanan ek gümrük vergisini iki katına çıkarmaları yetkisi verdim. TL güçlü dolarımıza karşı çok hızlı biR şekilde aşağı gidiyor. Alüminyum vergisi %20, çelik % 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz şu an iyi değil'
@@@@

Berat Albayrak'ın açıklaması! ŞOK ETTİ !

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak beklenen yeni ekonomi modelini açıkladı. Albayrak'ın konuşmasında tasarruf, mali disiplin, tam bağımsız para politikası ve sürdürülebilir bir ekonomi konuları ön plana çıktı. Dolarla ilgili açıklama yapması beklenen Albayrak kurdaki dalgalanmaya değinmedi. Albayrak Türk Lirasının güveninin artırılacağına vurgu yaptı.

TÜRKİYE'nin yeni ekonomi modeli Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Saati 14.30 olarak açıklanan Dolmabahçe'deki toplantı 15.15'te başladı. Toplantıda iş dünyasının önde gelen isimleri de yer aldı. konuşması öncesi rekor üstüne rekor kıran dolar ve döviz kuruyla ilgili açıklama yapması beklenilen Bakan Albayrak bu konuya değinmedi. Yeni sistemi slayt eşliğinde anlatan Albayrak, "Yeni yapı katılımcı olacak, stratejik akılla gerçekleştirilecek. Para politikalarının tam bağımsızlığının sağlanması diğer bir prensibimiz. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı çok önemli" dedi. Vergi sistemi ile ilgili ciddi dönüşüm süreci olacağını belirten Albayrak, “Daha adil bir vergi sistemi oluşturulacak. Dolaylı ve dolaysız vergi...” ifadelerini kullandı. Berat Albayrak'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

ALBAYRAK OLMASA DA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR SİSTEM OLACAK

-Bir taraftan ABD bir taraftan Çin sabahtan akşama yeni kararlar açıklıyorlar. Bir diğer adım güçlü temelleri olacak. Berat Albayrak bugün olsa da olmasa da dizayn ettiğimiz sistemin sürdürülebilir olacak. Birçok ülkenin yaşadığı sistemsel problemlerin başında sürdürülebilirlik sorunu geliyor. Sürdürülebilir olacak. Sonda tekrar altını çizeceğim katılımcı olacak. 

TÜRK LİRAMIZIN GÜVENİNİ ARTIRACAĞIZ
Değişime ayak uydurmak olmazsa olmaz olacak. Bu noktada baktığımızda piyasa ile güvenin sağlanmasından sonra diğer noktaya geçiyoruz. Gerçekçi politikaların seçilmesi öncelikli olacak. Olması gereken politikalar üzerinde bu sürecin temelinden bahsedeceğiz. Sizin bu iletişim ve uzlaşmacı politikaların seçilmesi ile ilgili adımları attığınızda spekülasyonların ekonomimize etkisini göreceğiz. Çok daha etkin bir süreç ortaya koyacağız. Türk Liramızın güveninin artırılması. Etkileri güçlü ve etkin bir şekilde yöneteceğiz. 

MERKEZ BANKASI'NIN BAĞIMSIZLIĞI KRİTİK ESASLARDAN
Gelişmekte olan piyasalar üzerinde etkin bir süreç ortaya koyduk. Üçüncüsü para politikalarının tam bağımsızlığını sağlamak. Tam bağımsızlığı konusu bundan sonra devam etmesi gereken bir konu. Tüm bu çerçeveye baktığımızda Merkez Bankasının bağımsızlığı çok kritik esaslardan bir tanesi. 

BÜTÇE DİSİPLİNİ EN TEMEL DİNAMİKLERDEN BİRİ OLACAK
15 senede ciddi bir bütçe performansı ortaya koyan 16. yılında daha somut bir mali plan dairesinde çok daha güçlü bir disipline kavuşacak. Büyüyen ekonominin üreten ekonomi olmasıyla bu süreci devam ettirecek. Sıkı para ve mali politikalardan bahsediyoruz. Bu resim içerisinde sıkı para ve mali politika sürecini ortaya koyacağız. Bunlar koordineli olmadığında neler yaşandığını gördük.

CARİ AÇIK
Cari açık kaynaklı büyüme yerine etkin bir şekilde süreci yöneteceğimiz 2018 ve 2019'da gerçekleşecek ekonomide dengelenme dediğimiz birinci fazını yaşayacağımız bir sürece gireceğiz. Güçlü temellerle yola çıktığımız bu süreçle 2018-2019 döneminde 1. fazı bitirip sürdürülebilir 2. faza geçecek 2020 ve 2021 yılında bitirerek, 3. faza ulaşacağız.

ENFLASYON RAKAMLARI
Daha adaletli paylaşım dönemi hedefleniyor. Çok daha sıkı bir Maliye Bakanlığı göreceğiz. Enflasyon ve cari açık ile mücadele sürecek. İş ve yatırım ortamının cazibesini artıracak çok önemli bir 1,5 yıl olacak.

KAMUDA TASARRUF
Kamuda borçlanmalardaki kaynak çeşitliliği sağlanacak. Yeni bir süreç olacak. Kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayacak tasarruf ve verimliliği sağlayacağız. Başladık ve etkin bir süreci yıl sonu rakamlarında göreceksiniz. 

2019'da ekonomik dengelemeyi tamamlayıp, ikinci faz olan istikrarlı büyüme olarak adlandırdığımız süreç başlayacak. 

VERGİ SİSTEMİNDE DÖNÜŞÜM SÜRECİ BAŞLAYACAK
Tüm paydaşların herkesin kendine ve kendi alanıyla ilgili yapılması gerekenleri belirlediği, anons ettik rafa koyduk, 2019 hadi bakalım başladık. Her bir bakanlığın performansın hedeflerinin takip edildiği çok etkin bir program olacak. Aylık ve 3 aylık hedef takibi olacak. Vergi sistemi noktasında bu kısım çok önemli. Yeni bir dönüşüm süreci başlayacak.

35 MİLYAR TL'LİK ALTIN VURUŞ
30 günde 6 aylık rakamlar noktasında 35 milyar TL'lik yıl sonuna kadar tasarruf ve gelir artışıyla altın vuruş yaptık. Bu yıl 5 milyar TL faiz dışı fazla ile yıl sonunu tamamlayacağız. Hedef hazine borçlanmasını yıl sonu yüzde 100'e çekmek.

ÖTV İLE İLGİLİ YENİ YASA GELİYOR
Lüks ÖTV... Her ÖTV cari açık noktasında baskıyı azaltmak için, her şeyin yerlisi var. Bu çerçevede baktığımızda vergisi maliyeti var, bunu teşvik edecek genel bir çerçeve hazırlıyoruz. Tepe bir güçlü bir üst finansal otoritesini Ekim'de getirip, daha modern daha etkin kadrolarla yeni yasayla kavuşacağız.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bebeğini öldüren genç kızdan kan donduran sözler Kadının intikamı ACI OLUR Kim ne kadar zam alacak? Evet kaça sattınız ? Helal olsun Kılıçdaroğlu'na muhteşem sıkıştırmış Akp'yi.