Anasayfa
16 Şubat 2018 ( 212 izlenme )
Reklamlar

TÜM FABRİKALAR… GİTTİ GİDİYOR!..

ABD’li Cargill rapor hazırladı, Hükümet 15 fabrika için düğmeye bastı!

Türkiye’nin şeker pancarı üretimi için büyük önem taşıyan şeker fabrikaları, yeniden satışa çıkarılıyor.

İLK PLANDA 15 FABRİKA SATILACAK!

Alınan bilgilere göre hükümet ilk olarak, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki kapasitesi düşük fabrikalarla arazisi değerli olan fabrikalar hariç, 15 fabrikanın satışını yapacak. Eskişehir ve Ankara gibi arazisi değerli fabrikalar da ikinci ihale ile elden çıkarılacak.

CARGİLL’İN RAPORUNDAN SONRA DÜĞMEYE BASILDI!

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili yapılan toplantının zamanlaması da manidar bulundu. Bilindiği üzere ABD’li Cargill, şeker sektörü ile ilgili kapsamlı birer rapor hazırlayarak el altından hükümete ve ilgili Bakanlara sunmuştu. Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan şok Cargill raporunda, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine geniş yer verilirken, fabrikaların biran önce özelleştirilmesi istenmişti.

ŞEKER SEKTÖRÜ ABD’Lİ CARGİLL’E TESLİM EDİLECEK!

Şeker fabrikalarının bilinçsiz bir şekilde özelleştirilmesinden ülke tarımı ve ekonomisi büyük bir darbe yiyecek. Avrupa’da şeker pancarı üretiminde söz sahibi olan Türkiye, özelleştirmelerin ardından bu üstünlüğünü kaybederek, şekerde de ithalatçı duruma gelecek. Şeker piyasası tamamen Cargill’in kontrolüne girecek.

YANLIŞTAN GERİ DÖNÜLMÜŞTÜ

Bilindiği üzere şeker fabrikalarının satış ihaleleri 2009 ve 2012 yıllarında iptal edilmişti. 2009 yılında yapılan ihaleler, üretim şartı korunmadığı için Danıştay tarafından iptal edilirken, 2012 yılında ise dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından durdurulmuştu.

PEKİ, NE OLDU DA YENİDEN SATIŞA ÇIKIYOR?

Peki, ne oldu da ülkenin stratejik fabrikaları yeniden satışa çıkarılacak? Kamunun elindeki 25 şeker fabrikasına yönelik hiçbir yatırım ve planlama yapmayan hükümet, fabrikaları sadece bütçeye ek gelir sağlamak için satışa çıkaracak.

Kaynak: Haberayyıldız

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akşener'den Erdoğan'a flaş destek AKP'DEN BAHÇELİ'YE BUZ GİBİ YANIT!. Isparta'da Yatak Odasında Dehşet! 1 yaşındaki oğluna tecavüz edip öldüren herifi, diğer mahkumlar hapishanede bakın neler neler yapmış. Gerçekten korkunç