Anasayfa
19 Ocak 2018 ( 2484 izlenme )
Reklamlar

Türkiye şoka girecek.. Ankara ve İstanbul'a zehir yağıyor!

Türkiye şoka girecek.. Ankara ve İstanbul'a zehir yağıyor!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı’ndan tüyler ürperten bir açıklama yapıldı. İşte haberin ayrıntıları;

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı’nda Bozoğlu, İstanbul ve Ankara’ya zehirli atık sevkiyatı yapıldığı iddia etti.TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Karabük Organize Sanayi Bölgesi'nden, İstanbul ve Ankara'ya tehlikeli ve toksik (zehir) atık sevkiyatı yapıldığını ileri sürdü.Ankara'da bir otelde basın toplantısı düzenleyen Baran Bozoğlu, Çevre Mühendisleri Odasının yaptığı çalışmalar doğrultusunda Türkiye'de yılda yaklaşık 7.2 milyon ton tehlikeli atığın oluştuğunu belirtti.Tehlikeli atıkların en büyük kaynağının metal sektörü olduğunu söyleyen Bozoğlu, "Türkiye özellikle son yıllarda çok hızlı bir şekilde demir çelik sanayide bir büyüme sağladı. Şu an Almanya'dan sonra Avrupa'da ikinci demir çelik sanayisine sahibiz" ifadelerini kullandı.

'TEHLİKELİ ATIKLAR İSTANBUL VE ANKARA'YA GELMEYE BAŞLAMIŞ DURUMDA'

Demir çelik üretiminin artması ile birlikte tehlikeli atık miktarının da Türkiye'de yoğun bir şekilde artış gösterdiğine dikkati çeken Bozoğlu, "Üretim sonucunda kuşkusuz atık üretimi de gerçekleşmiş oluyor. Çevre Bakanlığının raporlarında da ana tehlikeli atık kaynağı yine metal sanayi olarak ortaya konuluyor. Bu metal sanayiden çıkan tehlikeli atıkları da Türkiye'de şu anda baca gazı tozu gazından çıkan tehlikeli atıkları 10 adet tesis geri kazanım yaptığını belirtiyor. Bu 10 tane tesis Türkiye'de ki baca gazı tozlarını yönetmeye çalışıyor, Çevre Bakanlığından lisans almış şekilde. Fakat işin garip tarafı bu tesislerin aldıkları baca gazı tozu sonucunda ürettikleri çinko oksit sonucunda çıkan atıklar tehlikesiz olarak adlandırılıyor. Hâlbuki bu kadar yoğun tehlikeli atık çıkan tesislerden tehlikesiz olarak adlandırılması mümkün değil. Şu anda bu yanlış yaklaşımdan kaynaklı olarak İstanbul ve Ankara'ya doğru Karabük'ten tehlikeli atıklar gelmeye başlamış durumda" şeklinde konuştu
'2 MİLYON 100 BİN TL CEZA KESİLDİ'

Karabük'te özel bir firmanın üretim sonrası oluşan atıkları Karabük OSB'de depoladığını söyleyen Bozoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bu çinko oksit üretimi sonucunda Karabük OSB'de 300 bin tondan fazla tehlikeli atığın depolandığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yerinde tespit edilerek, analiz edilerek ortaya konuldu. Yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu firmayı denetlediğinde idari yaptırım kararı uyguladı. 2 Milyon 100 Bin TL ceza kesildi. Bu tehlikeli atıkların cezasının kaynağı da TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan raporda ortaya konuldu. Denildi ki, 'bu atıkların içerisinde yoğun miktarda kurşun bulunmaktadır' dolayısıyla 'tehlikeli atıktır' dedi."

'SEVKİYATIN DURDURULMASI GEREKİYOR'

TÜBİTAK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kendi laboratuvarının raporuna rağmen bu atıkların Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yazısı ile tehlikeli atık halinden, tehlikesiz atık haline çevrildiğini iddia eden Bozoğlu, şunları söyledi:"Bakanlık önce gidiyor bu atıklara 'tehlikeli' diyor ceza kesiyor, kendi raporlarında bu atıkların depolanamayacağını bile ifade ediyor. Sonra birden yazı çıkartıyor ve diyor ki, 'bunlar tehlikesiz atıktır, çimento fabrikalarında dahi ham madde olarak kullanabilir' Şimdi bu atıklar karayolu ile taşınıyor. Karabük'ten İstanbul'a, Karabük'ten Ankara'ya bu atıklar nüfusun en yoğun olduğu kentlere gönderilmeye başlandı. Zaman zaman kamyonların üstü açık bir şekilde bu atıkların taşındığını fotoğrafladık. Dolayısıyla yapılması gereken şey, bu atıkların bir an önce İstanbul'a ve Ankara'ya sevkiyatı durdurulması gerekiyor. İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerine kendi atık depo sahalarına uygunsuz şekilde gönderilen bu atıkları acilen incelemesi gerektiğini söylüyoruz. Acilen göreve çağırıyoruz, belediye başkanlarını."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlaç Mafyaları Milyarlar Kazanıyor Kolestrol 300 milyar bir dolarlık yalan mı? İlaç Mafyaları Milyarlar Kazanıyor YENİŞAFAK YAZARI 'KRİZ VAR' DEDİ VE OLACAKLARI İLAN ETTİ DOĞU PERİNÇEK'İN MERAL AKŞENER İDDİASI ÇOK KONUŞULACAK! Perinçek iyice Akp'li olmuş İP KOPTU!.. ERDOĞAN'DAN AKIL ALMAZ TEHDİT!..