Reklamlar

VAHDETTİN’İN SATTIĞI, YIKTIĞI CAMİLER

Sağcı / İslamcı siyasetin en önemli seçim vaatlerinden biri taksim’e cami yaptırmaktır. Tayyip Erdoğan da zaman zaman Taksim’e cami yaptırmaktan söz etmiştir. Ancak Taksim’e cami yaptırmaktan söz eden siyasilerimizin çoğu, bir zamanlar Taksim’de cami olduğundan ve Taksim’deki camiyi işgal yıllarında Vahdettin’in Fransızlara sattığından haberleri yok.
Tarihimizin en acımasız cami satışı son Osmanlı padişahı hain Vahdettin tarafından gerçekleştirilmiştir. İşgal yıllarında saray ve hükümet, para ihtiyacı için İstanbul’daki ecdad mirasını; tarihi camileri, tarihi hamamları, medreseleri, hatta mezarlıkları bile işgalcilere satmışlardır.
Bu konudaki belgeleri ortaya çıkaran Atilla Oralın ifadeleriyle ‘’Vahdettin, atalarının emanetine sahip çıkmak isteyen bir padişah değildi. Eğer böyle biri olsaydı, ilk önce kültür miraslarına, ata yadigârlarına sahip çıkması gerekirdi. Oysa bunlara sahip çıkmak amacıyla hiçbir çaba göstermedi. Aksine hayırsız mirasyediler gibi ne var ne yoksa satıp savurdu. Camileri, türbeleri, mezarları dahi sattırdı. Mimar Sinan’ın eserlerini yıktırdı. İşgal yıllarında Vahdettin’in hissizliği ve acımasızlığı sonucu kültür ve sanat varlıklarımız büyük zarar gördü.
Belgelere buradan ulaşabilirsiniz: Atilla Oral, Charles Harington ‘’Sömürge Valisinin himayesinde Vahdettin’in ihanetleri ve işgal İstanbul’u. İstanbul 2013 s.352
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
DİLE DÜŞTÜ !